zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 46. týden

Říkejte mi Toyen

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Radky Folprechtové
Uznávaná malířka a grafická designérka se musela vyrovnat s psychickým traumatem a závažným zraněním po nehodě s tragickými důsledky. Příběhem provází Petra Křížková. Režie Z. Zemanová (Premiéra). Malířka a grafická designérka Radka Folprechtová je ve svém oboru velmi ceněná. Je autorkou a ilustrátorkou mnoha knížek pro děti i dospělé, obalů knížek např. pro knihy Michala Viewegha či Radky Třeštíkové, vytvořila logo svého rodného města Poděbrady, kde nyní také žije. Vystavuje v prestižních galeriích. Před třemi lety jeli s přítelem na motorce a jeho nečekaně zradilo srdce, takže narazili do skály. Přítel tuto tragickou událost nepřežil a Radka skončila ve vrtulníku se zlomenou páteří. Radce Folprechtové hrozilo, že nebude chodit, čekala ji dlouhá rehabilitace. Kromě fyzických následků si nesla i šrámy na duši. Dlouho trvalo, než se vrátila do normálního života, nebyla na tom dobře psychicky, měsíce strávila v nemocnici, pak v domácím ošetřování. Pomáhala ji psychoterapeutka Jitka Vodňanská, její dvě děti a sestra s rodinou. Dnes, několik let od osudové nehody, opět žije naplno a maluje. Váží si každého dne i faktu, že chodí (i když žije s bolestí). Osudová nehoda se jí ale dodnes občas vrací ve snech.
Vysílání: 16.11., 21.40 hod., ČT1
Opakování: 18.11., ČT1., 20.11., ČT1., 22.11., ČT1

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Nejstarší středoevropský skanzen je živou připomínkou zaniklého způsobu života (2004). Režie P. Kudela. Rožnovský skanzen vznikl z iniciativy bratří Jaroňkových, kteří se rozhodli v předvečer první světové války zachránit několik dřevěných staveb na místním náměstí. Základ budoucího muzea v přírodě se však podařilo zrealizovat v polovině 20. letech. Od té doby se areál utěšeně rozrůstal a dnes zahrnuje tři celky: Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu s unikátními a funkčními technickými památkami. Díky oddaným zaměstnancům může návštěvník na vlastní oči poznat tradiční způsoby hospodaření, stará řemesla a dávné využívání vodní síly. Ve správě muzea je také jedinečný soubor dřevěnic architekta Dušana Jurkoviče v nedalekých Pustevnách.
Vysílání: 14.11., 03.45 hod., ČT2

Sto divů světa (2/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Machu Picchu, Karnak, Jeruzalém, Zakázané město v Číně, Kapské město, Havana, zámek Vaux-le-Vicomte. Francouzský cyklus dokumentů. Vzhledem ke své odlehlosti Machu Picchu španělští dobyvatelé nenašli, a neznámé zůstalo až do roku 1911. Kolosální chrámový komplex Karnak se rozprostírá na ploše dvou kilometrů čtverečních na pravém břehu Nilu. Středomořské město Jeruzalém v Izraeli na Blízkém Východě hraje zásadní roli v židovském, křesťanském a muslimském náboženství. Zakázané město bylo v rozmezí pěti set let sídlem čtyřiadvaceti čínských císařů. Kapské město v Jihoafrické republice své jméno dostalo podle nedalekého Mysu Dobré naděje. Největší město Karibiku Havana bylo v roce 1982 zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Zámek Vaux-le-Vicomte, ležící padesát kilometrů na jihovýchod od Paříže, pochází ze sedmnáctého století a je nejvýznačnějším soukromým majetkem, zařazeným do kategorie historických památek.
Vysílání: 15.11., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 19.11., ČT2., 21.11., ČT2

Queer: Říkejte mi Toyen
Pátrání nejen po identitě jedné z nejzajímavějších a nejtajuplnějších uměleckých postav předválečné avantgardy, francouzsko-české malířky, surrealistky, Marie Čermínové (2019). Režie JQr. Pořad Queer je primárně zaměřen na mapování a diskusi o queer kultuře. Queer kulturou chápejme svět především sexuálních menšin, svět alternativ ke stereotypnímu, tradičnímu pojetí vztahů mezi lidmi – a nemusí jít přitom pouze o gaye a lesby, ale nejrůznější další minoritní identity, o jejichž existenci má naše středoevropská společnost zatím spíše mlhavé a stále značně zkreslené představy. Dnes se podíváme na přední osobnost předválečné avantgardy – malířku Marii Čermínovou.
Vysílání: 17.11., 23.00 hod., ČT2
Opakování: 20.11., ČT2

Jihomoravské muzeum ve Znojmě
Návštěva v muzeu, které se usídlilo ve starobylých zdech hned několika významných znojemských památek (2004). Režie P. Kudela. Jihomoravské muzeum ve Znojmě vzniklo v roce 1878 a patří mezi nejstarší instituce svého druhu na Moravě. Dnes mu patří řada středověkých objektů ve městě, z nichž vyniká zejména rotunda svaté Kateřiny s velmi cennými románskými malbami, hradní areál a klášter minoritského řádu. V expozicích můžeme spatřit doklady o pestrosti místní fauny, prohlédnout si zbraně z dalekých zemí Orientu a historické mince či žasnout nad malovanou keramikou starou 7000 let.
Vysílání: 18.11., 04.25 hod., ČT2

Vynálezy Leonarda da Vinciho (2/2)
Po stopách vynálezů, které mají prapůvod v geniálních návrzích Leonarda da Vinciho. Dokumentární mini cyklus. Vynálezy, jejichž potenciál tušil geniální Leonardo Da Vinci: tank, skafandr, otočný most nebo humanoidní robot. Před pěti sty lety se italský génius věnoval kromě svých výjimečných obrazů i neobyčejným vymoženostem, které v jejich moderní podobě dnes běžně používáme. Francouzský dokument dává slovo současným odborníkům, aby na jeho vynálezy nahlédli z dnešní perspektivy.
Vysílání: 20.11., 17.05 hod., ČT2
Opakování: 23.11., ČT2., 27.11., ČT2

Čas bohémy 1920–1930 (4/6)
Kouzelníci z Montparnassu. Dobrodružství moderního umění. Breton, Soupault, Tzara, Arp, Ray, Dalí. Francouzský cyklus dokumentů. Dadaismus a pak surrealismus se staly novou zbraní mladých básníků, kteří se právě vrátili z války. V Rusku Říjnová revoluce z roku 1917 svrhla starý svět. André Breton, Philippe Soupault, Louis Aragon odjistili nové "granáty" – zkoumali sny, automatické psaní, vynalézali hry, tvořili časopisy. Man Ray zvěční tuto skupinku. Picasso míchá barvy Olgy a Marie Thérese. Salvador Dalí prozkoumává temné oblasti svého podvědomí a tím se dostává na vedlejší kolej surrealistického hnutí. Fašistická hrozba na počátku třicátých let vyprovokovala umělce k daleko větší angažovanosti.
Vysílání: 14.11., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 15.11., ČT art., 20.11., ČT art

Ceny Národního památkového ústavu 2022
Přímý přenos předávání cen Patrimonium pro futuro z Nové scény Národního divadla. Ocenění za mimořádné realizace a počiny v oblasti památkové péče. Večerem provede D. Stach za doprovodu kapely Swing Session. Režie R. Vodrážka. Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe je název cen vyhlašovaných Národním památkovým ústavem. Smyslem a cílem večera je ocenit výjimečnou práci při záchraně nebo obnově kulturní památky, její příkladnou správu, propagaci a popularizaci či nalezení nového využití pro kulturně významná místa. Během přímého přenosu z Nové scény Národního divadla v Praze budou předána ocenění v devíti kategoriích. Za hudebního doprovodu kapely Swing Session provede večerem Daniel Stach.
Vysílání: 15.11., 20.15 hod., ČT art

7.11.2022 17:11:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 35 (2006) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 35 - sekce

HUDBA

Tara fuki a Gipsy.cz ve světě

Talentovaný český muzikant a rapper Gipsy

Čeští hudebníci zaznamenávají ve světě zatím jen dílčí úspěchy, přesto je dobře, že tady alespoň nějaké úspěch celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Ad Honorem Mozart

Bertramka

Festival s pěveckou soutěží Ad honorem Mozart - Certamen iuvenum opera Mozartiana canentium sollemne" se uskut celý článek

další články...