zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 42. týden

Kamera na cestách: Myanmar, země pagod

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kde bydlely princezny - Telč
Na zámek v pohádkovém městě za štěstím z pekla se Z. Troškou, M. Šimůnkem, J. Wehrenbergem a H. Vítovou (2010). Pohádkové město s pohádkovým zámkem se stalo útočištěm filmařů mnohokrát. Klenot renesanční architektury pozvedli především páni z Hradce. Za vlády Zachariáše se z gotického hradu stal renesanční zámek se dvěma paláci spojenými vznosnými arkádami. Zlatý, Rytířský, Africký i Divadelní sál i další části zámku "hrály" v mnoha pohádkách. Filmový štáb se Zdeňkem Troškou v čele měl Z pekla štěstí hned dvakrát. V letech 1999 a 2001...
Vysílání: 21.10., 10.25 hod., ČT1
Opakování: 25.10., ČT1., 26.10., ČT1

Kamera na cestách: Myanmar, země pagod
Jedinečná architektura a panenská příroda jedné z nejtajuplnějších zemí jihovýchodní Asie. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Barma, dnešní Myanmar, leží na křižovatce mnoha civilizací a kultur. Žije v ní více než sto etnik, a země si uchovala svůj nezaměnitelný ráz. Obyvatelé chudé země, sousedící s Čínou, Laosem, Thajskem, Bangladéšem a Indií, jsou známí pohostinností i tím, že žijí v souladu s okolním prostředím a s přírodou. Tisíciletá historie tu zanechala otisk v podobě charakteristické architektury i kultury. Myanmar byl do devadesátých let dvacátého století uzavřený světu, dnes se mu otevírá a odhaluje své poklady: panenskou přírodu a tisíce pagod a chrámů.
Vysílání: 19.10., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 22.10., ČT2., 24.10., ČT2

Marocká města – Marakeš, Fes a Meknes
Cesta po královských městech plných architektonických, kulturních a uměleckých památek. Francouzský dokument. Cesta po královských městech Maroka vede proměňující se krajinou s rozmanitými architektonickými, kulturními a uměleckými památkami. Podnět k jejich stavbě vyšel od různých arabských či berberských vládců, kteří je posléze proměňovali ve svá sídla. Přítomnost královského dvora vtiskla městským budovám monumentálnost, stejně jako architektonickou a uměleckou dokonalost a v neposlední řadě i rozlehlost. Je to svět přepychu a nádhery. Královská města se pyšní památkami, které i dnes potvrzují slávu bývalých vládců.
Vysílání: 21.10., 09.00 hod., ČT2
Opakování: 24.10., ČT2., 26.10., ČT2

Legendární obří stavby Francie: Paříž Napoleona I.
Jak vznikaly impozantní monumenty napoleonské Paříže? Příběh jedinečných architektonických skvostů a novátorských technologií realizovaných na pozadí nelítostných válek. Francouzský dokument. Napoleon chtěl Paříž otevřít světu a udělat z ní moderní metropoli pyšnící se nezapomenutelnými stavbami. Bez jeho přičinění by zde nestál impozantní, padesátimetrový Vítězný oblouk, jehož stavba trvala třicet let, či výjimečně konstruovaný neoklasicistní kostel La Madeleine, ani bychom se neprocházeli velkolepým bulvárem Rue du Rivoli. Bonaparte byl rovněž průkopnickým vodohospodářem, který přivedl do Paříže pitnou vodu prostřednictvím více než stokilometrového kanálu Canal de l’Ourck. Paříž měla zahraniční návštěvníky omráčit modernitou.
Vysílání: 23.10., 07.10 hod., ČT2
Opakování: 25.10., ČT2., 27.10., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých IV (6/9)
Jak vypadala honosná sídla v době své největší slávy? Dnes navštívíme místa Ledeč nad Sázavou, Orlík u Humpolce, Lipnici, Chřenovice, Želiv, Trčkův hrad, Borovsko, Lacembok, Zruč nad Sázavou a Zahrádku Klosterberk. Scénář a režie M. Polák (Premiéra). Svět hradů a hradišť – významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Závěrečná řada úspěšného cyklu režiséra Miroslava Poláka nás tentokrát zavede do východních a středních Čech a na samotný závěr přinese unikátní pohled na hradní historii středověké Prahy včetně stavebního vývoje Pražského hradu. Chybět nebudou ani unikátní animace a letecké záběry. Dnes navštívíme místa Ledeč nad Sázavou, Orlík u Humpolce, Lipnice, Chřenovice, Želiv (Trčkův hrad), Borovsko, Lacembok, Zruč nad Sázavou, Zahrádka (Klosterberk), Zruč nad Sázavou (zámek).
Vysílání: 23.10., 16.50 hod., ČT2
Opakování: 27.10., ČT2

Nejúžasnější díla lidských rukou: Památníky a dominanty
Řada z nejvýznamnějších lidských děl stojí jako působivý symbol. Dominují krajině jako majáky naznačující lidem správný směr. Americký dokumentární cyklus. Nejvýznamnější pomníky a pamětihodnosti jsou svědky lidských dějin, které oslavují lidství, a zároveň nás varují, abychom se poučili z minulých chyb a neopakovali je. Připomínají slavná místa a historické mezníky. Přelomové stavební techniky, umělecké provedení, nadčasový odkaz. Nejlepší z těchto zázraků lidských ruku zároveň otvírají dialog mezi naší minulostí, současností a budoucností. Nejvýznamnější světové pamětihodnosti a monumenty totiž poskytují prostor k různým výkladům, diskusím a složitým úvahám, takže přestávají být pouhými stavbami a začínají před našima očima ožívat.
Vysílání: 23.10., 18.30 hod., ČT2
Opakování: 26.10., ČT2., 28.10., ČT2

PETR KOLÁŘ – architekt, který si plní své sny
K realizovaným snům architekta Petra Koláře patří vydařená stavba luxusního hotelového rezortu na ostrově v Maledivách, která získala světová ocenění. V dokumentu vám představíme další zajímavé projekty, které vzešly z jeho architektonického ateliéru. Režie J. Chytilová (Premiéra). Ještě za studií na UMPRUM založili Petr Kolář se svým spolužákem Alešem Lapkou svůj první architektonický ateliér. Přišla devadesátá léta a volné podnikání, byli jsme totálně nezkušení, ale mladí a drzí, říkají o tom dnes. Za společně strávených 30 let v ateliéru ADR dosáhli postavení, kdy mohou nabízet špičkovou architekturu u nás i ve světě. Na opuštěném korálovém ostrově v Maledivách vznikl v technicky neuvěřitelně složitých podmínkách luxusní hotelový resort pro nejnáročnější klientelu, kde kromě architekta musel Petr Kolář převzít i roli vedoucího stavby a designéra. V roce 2014 získal resort nejvyšší cenu International Hotel Awards za realizaci Velaa Private Island Maldives a o rok později cenu Luxury Travel Guide Awards. Ale největší radost má Petr Kolář z toho, že i po téměř deseti letech všechno na ostrově funguje, protože dobrá architektura pro něho znamená hlavně funkční architekturu. Jeho lásce ke sportu konvenují úspěšné projekty Národních olympijských domů, které nás reprezentovaly na OH v Londýně nebo Pyeongchangu. Nové sportovní středisko Saba Rock vzniká na hurikánem zničených stavbách na ikonickém místě Britských Panenských ostrovů. Ale představíme vám i realizace, které vznikly doma, v Čechách. Nezapřou inspiraci funkcionalismem s jeho logicky utvářeným prostorem, práci se světlem a průhledy spojujícími vnitřek s venkovní přírodou.
Vysílání: 19.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 23.10., ČT art

Záhady starého Egypta (6/10) - Údolí králů
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodnes svědčí o tajuplné historii dávné civilizace (2008). Režie J. Boněk. Údolí králů na západním břehu Nilu sloužilo jako pohřebiště faraonů a mocných šlechticů. Leží nedaleko bývalého hlavního města Luxoru v hluboké skalní rozsedlině vápencového masivu Lybijského pohoří. Je to nehostinné místo, řada hrobek byla navíc i v minulých staletích vykradena. Většina z nich přesto zůstává důkazem obrovské moci a bohatství tehdejších vládců. Veřejnosti je toto pohřebiště asi nejznámější díky objevu Tutanchamonovy hrobky, ve které byl nalezen poklad nedozírné hodnoty.
Vysílání: 19.10., 01.55 hod., ČT art
Opakování: 23.10., ČT art

10.10.2022 09:10:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 (2023) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 20. týden

 M. Hrubešová a L. Vaculík (Oznamuje se láskám vašim)

Vejška
Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl a Eva Josefíková ve volném pokračování divácky mimořádně úspěšné komedie ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Ondřej Vetchý  (Báječná léta pod psa)

Báječná léta pod psa
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala View ...celý článek


Zlatá šedesátá - Jaromil Jireš

Jaromil Jireš

Zlatá šedesátá II: Jaromil Jireš
Senzitivní lyrik, politicky orientovaný tvůrce i tvárný experimentátor. Pr ...celý článek


Filmový obraz divokého dospívání

Devadesátky

Devadesátky
Když spadneš, tak vstaň. Obraz divokého dospívání v neopakovatelné éře devadesátých let na před ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starověké megapole: Řím

Mešity – klenoty islámské architektury
Dechberoucí stavby od Španělska po Indii. Německý dokument z c ...celý článek


Dramatický filmový příběh z českého příhraničí

Lenka Vlasáková (Nikdy nejsme sami)

Nikdy nejsme sami
Kam až může lidi dohnat obyčejný strach, ekonomická situace, vlastní neschopnost a útržko ...celý článek


Francouzský film o těch, které nevnímáme

Neviditelné

Neviditelné
Skončit na ulici se dá tak lehko, znovu vstát lze jen s pomocnou rukou. Hrají: A. Lamyová, F. B ...celý článek


Válečná romance podle románu E. M. Remarquea

Čas žít, čas umírat

Čas žít, čas umírat
"Když člověk nic nežádá, je ze všeho dárek." Příběh lásky, která rozkvetla na špatném m ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Tichý společník

Tichý společník
Ondřej Malý v hlavní roli nenápadné komedie z Kopanic pojednávající s nadhledem a humorem o ...celý článek


Velikáni filmu... Sigourney Weaverová

Sigourney Weaverová (Gorily v mlze)

Gorily v mlze
Příběh Dian Fosseyové. Sigourney Weaverová jako slavná americká primatoložka, která zasvětila ...celý článek


Dokumentární portrét - Věra Čáslavská

Věra Čáslavská

Věra 68
Dokumentární portrét celosvětově uznávané královny gymnastiky a držitelky jedenácti olympijských me ...celý článek


Dokument Když přišla noc…

Plötzensee v Berlíně

Když přišla noc…
Český protifašistický odboj netvořili jen komunisté. Ti druzí však měli být zapomenu ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Starověké megapole: Tikal

Sto divů světa II (2/13)
Odhalování zajímavých míst celého světa. Mexické město Teotihuacan, zámek Rambouil ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 21. týden

G. Paltrowová, J. Fiennes (Zamilovaný Shakespeare)

Martin Růžek
Hostem vzpomínkového pořadu je výrazný český divadelní a filmový herec (1993). Režie I. Pauker celý článek

další články...