zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 22. týden

Federico García Lorca

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kapitoly z dějin písma: Jak písmo změnilo svět (2/2)
V roce 1448 experimentoval Johannes Gutenberg se speciální slitinou, ze které odléval jednotlivé litery z kovu do formy. Americký dokumentární cyklus. Gutenberga poháněla snaha zhotovit větší množství kopií stejného textu rychlejším způsobem, než toho byli schopni středověcí písaři. Nakonec dospěl k tomu, že vyvinul systém sestavitelných písmen, které bylo možno pro tisk používat opakovaně. Knihtisk raketově akceleroval knižní produkci v tehdejší Evropě. To vedlo k růstu vzdělanosti a úspěšnému rozvoji nejrůznějších vědních odvětví. Ale úspěchu Gutenbergova tiskařského lisu předcházel dlouhý vývoj písma i substrátů, na které se psalo. Druhý díl amerického dokumentu nás seznámí s výrobou papyru, pergamenu i papíru. Připomene, čím a jak se kdysi psalo i jaká byla podoba prvních knih psaných ručně a později i strojově.
Vysílání: 01.6., 16.30 hod., ČT2
Opakování: 03.6., ČT2

Lorca, smrt básníka
Poslední dny života jednoho z nejvýznamnějších představitelů literární avantgardy, jenž padl za oběť frankistům. Španělský koprodukční film uvádíme ke 100. výročí narození režiséra J. A. Bardema (1987). Hrají: N. Grace, F. Valverde, F. Veloso, G. Cobos, P. Bardemová, D. Penalverová a další. Scénář a režie Juan Antonio Bardem. Píše se červenec roku 1936 a básník Federico García Lorca je na vrcholu svého talentu a slávy, zatímco ve Španělsku se schyluje k občanské válce. Když propukne vojenská vzpoura proti republikánům, Lorca se vrací k rodičům do rodné Granady, kde se stává svědkem převratu a likvidace republikánů. Jeho švagr, který byl krátce před fašistickým pučem zvolen starostou Granady, je zatčen a popraven. Federico García Lorca se skrývá v domě svého přítele, 16. srpna 1936 ho však pravicoví povstalci najdou a zatknou. O tři dny později je v noci odvezen k proslulé granadské zdi a zastřelen. Seriál o posledních dnech světově proslulého básníka a dramatika, kterého počátkem španělské občanské války věznila a nakonec popravila frankistická armáda, natočil čelní představitel španělského neorealismu, režisér Juan Antonio Bardem. Ze závěrečných epizod seriálu později vznikl tento film. Českoslovenští diváci jej poprvé mohli zhlédnout na MFF v Karlových Varech v roce 1988, o tři roky později jej uvedla Československá televize s Martinem Stropnickým v hlavní roli českého dabingu.
Vysílání: 02.6., 20.15 hod., ČT art

Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina
Portrét Artema Čapaje, ukrajinského novináře a autora cestopisů (2015). Režie M. Šulík. Ukrajinská čítanka – Ukrajina, davaj, Ukrajina je dokumentární cyklus, kdy 16 předních českých, slovenských a polských režisérů vypráví příběh jednoho ukrajinského spisovatele a jeho díla. Projekt vznikl v koprodukci Větrných mlýnů a tří veřejnoprávních televizí z Česka (ČT), Polska (TVP) a Slovenska (RTVS). Literární cyklus Ukrajinská čítanka představuje 16 současných ukrajinských autorů, kteří se v červenci 2015 zúčastnili literárního festivalu Měsíc autorského čtení, který je největším středoevropským literárním festivalem, který do Česka, Polska, na Ukrajinu a na Slovensko přiváží přední autory jedné „hostující“ literatury.
Vysílání: 05.6., 23.20 hod., ČT art

23.5.2022 16:05:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 45 (2003) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 45 - sekce

HUDBA

Zbyněk Fric v zajetí zkoušek

Zbyněk Fric (Foto archiv)

Taneční muzikál Edith Piaf – vrabčák z předměstí se opět navrací do otevřeného Divadla v Dlouhé. Jeho ob celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Rockový balet, výročí NÍŽINY a hra NULY

Z inscenace NULY

Listopad je ve Státní opeře Praha ve znamení význačných událostí. První premiérou této sezóny byla opera Eugen celý článek

další články...