zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 9. týden

Starověké megapole: Tikal

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Starověké megapole: Tikal
Tikal – jedno z největších měst mayské civilizace. Francouzský dokument (Premiéra). Jedno z největších starověkých měst mayské civilizace vyrostlo uprostřed džungle. Vývoj byl pomalý. Z vesnic o několika domech se postupně zrodilo úžasné město, které se mohlo pyšnit komplexy velkých pyramid, astronomickou observatoři a obrovskými nádržemi pitné vody v samotném centru. Tikal se v době svého největšího rozmachu těšil obrovské prestiži a ovládal mnoho dalších měst.
Vysílání: 28.2., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 02.3., ČT2., 06.3., ČT2

Sto divů světa (9/13)
Socha svobody, Pompeje, Zámek Chantilly, Puebla v Mexiku, Chrám v Edfu, Marrakéš, Hanoj. Unikáty seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kolem Sochy svobody v devatenáctém a na počátku dvacátého století proplouvali všichni migranti z nejrůznějších koutů světa. Byla odhalena roku 1886 a zpočátku sloužila jako maják. Starořímské město Pompeje bylo zničeno při výbuchu Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Chráněno několika metry sopečného sedimentu pak na patnáct století upadlo v zapomnění. Vykopávky odhalily "zkamenělinu" kvetoucího města, vzácné svědectví urbanistiky a civilizace. Zámek Chantilly stojí asi šedesát kilometrů severně od Paříže. Původně byl středověkou tvrzí a v šestnáctém až devatenáctém století prošel mnoha přestavbami, zejména když k němu byly připojeny nádherné stáje. Po pařížském Louvru má zdejší muzeum nejvýznačnější sbírku umění. Při svém založení dostala Puebla přezdívku "město andělů" kvůli velkému počtu chrámů a kostelů. Patří k nim i nejstarší mexická katedrála Neposkvrněného početí, impozantní stavba, vysoká sedmdesát čtyři metrů. Jižně od Káhiry, mezi Asuánem a Luxorem leží město Edfu. Bůh tohoto faraonského města měl podobu sokola. A jeho chrám je zasvěcen kultu Hora. Bůh Hor je ztělesněním pořádku a jako faraon patří ke garantům harmonie vesmíru. Marocké město Marakéš, založené roku 1062 berberským králem, získalo přízvisko "Perla jihu" nebo "okrové město" a dnes v něm žije kolem milionu obyvatel. Jedním z nejobdivuhodnějších měst jihovýchodní Asie je Hanoj. Do města přichází každoročně kolem dvaceti tisíc migrantů, takže se průběžně rozrůstá. Dnes v něm žije sedm milionů obyvatel. V Hanoji developeři nemají šanci bourat tradiční stavby.
Vysílání: 01.3., 15.25 hod., ČT2
Opakování: 03.3., ČT2., 05.3., ČT2

Fenomén českého skla (1/6) - Budiž světlo, budiž sklo
První díl seriálu vypráví o dávné historii českého i benátského skla a počátku jejich soutěžení, které trvalo několik století. Mystické vlastnosti světla zachycené ve skle ovlivnily českou středověkou kulturu a dodnes historikové i skláři bádají, jak se kdysi sklo vyrábělo (Premiéra). Dokumentární seriál Fenomén českého skla pojednává o bohaté historii české výroby skla užitného, uměleckého, technického i sloužícího k mystickým zážitkům. Vyprávění se pohybuje od 14. století do současnosti, od prvních experimentů po sofistikovanou tvorbu, od malých skláren v horách až po obchodní i tvůrčí souboj s italskou sklářskou velmocí na ostrově Murano. Diváci se seznámí s různými technologiemi a vynálezy, objevem českého křišťálu i nejmodernějším výtvarným pojetím skleněných objektů, oslňujícím na světových výstavách EXPO. Poznají také práci sklářů, dnešních i dávných, budou svědky experimentů s tavením za středověkých podmínek a dozvědí se o pradávném původu lidské fascinace průhledným, křehkým materiálem, bez něhož bychom si dnešní svět ani neuměli představit. Jednotlivé díly se věnují historickým obdobím, vyprávějí o důležitých dobových postavách a vynálezech, které ovlivnily vznik a popularitu různých druhů skla. Přiblíží také proměny společnosti, vědy, medicíny, obchodování a průmyslu, jež ovlivňovaly tvar, kvalitu, zdobnost a využití tohoto fascinujícího materiálu.
První díl seriálu nám přiblíží nejdávnější historii skla v Čechách, původně jako materiálu přetavovaného ze skleněných ingotů, tyčí, které se do Evropy přivážely z Dálného Východu a přetavovaly se v barevné korálky využívané například Kelty k rituálním účelům. Dozvíme se o vlivu Karla IV., který si dal za cíl zmodernizovat české království, a o tom, jak se skrze rostoucí moc církve stále více uplatňovalo sklo sloužící k mystickému vytržení a prožitku krásy. Uvidíme též současné výrobce skleněných vitráží, kteří nám ukáží, jak se tyto skleněné obrazy dělají. Zjistíme, jak se sklo začalo foukat, a co to byly páteříky, využívané po staletí prostým obyvatelstvem jako modlitební pomůcka. Uvidíme rozdíly mezi německými číšemi a těmi českými, zjistíme, jak se dnes dá vytvořit láhev kdysi užívaná při jízdě na koni nebo rituální sklenice používaná při podpisu smluv, a budeme svědky pokusu zrekonstruovat výrobu ve středověké peci. Podíváme se i na italský ostrov Murano, kde se pod trestem smrti střežila dávná tajemství výroby skla a jak díky specifickým horninám a přísadám vzniklo po staletí trvající soutěžení mezi sklem benátským a českým.
Vysílání: 02.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 06.3., ČT art

Tajnosti slavných obrazů: Eugene Delacroix
"Alžírské ženy". Obraz z harému vyvolal skandál. Devátá kapitola z cyklu ARTE. Překročil snad Delacroix obrazem Alžírské ženy hranice cudnosti? Rozhodně ne. Už na svých předchozích obrazech malíř ukázal idealizované ženské tělo. Například na obraze Žena s papouškem; nebo Ludvík Orleánský s milenkou. Ale žádný z jeho obrazů nezvedl takovou vlnu pohoršení a odmítnutí, jako Alžírské ženy. Čím tedy tento obraz tak vadil, čím provokoval? Vždyť i malířův přítel Chopin byl z obrazu žen z harému zmatený.
Vysílání: 02.3., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 06.3., ČT art

Kapitoly z dějin komiksu (1/2)
Úžasný Marvel. Robert Kirkman nás provede historií i současností jednoho z nejoblíbenějších žánrů. Americký dokument. Komiksy a dnes už i filmy a seriály Marvel zná snad každé dítě na světě. Tento fenomén dnešní popkultury vznikl už v roce 1939, tehdy ještě pod značkou Timely Comics, a z jeho dílny pochází třeba legendární Kapitán Amerika. Ačkoli u zrodu společnosti stál výtvarník a scenárista Jack Kirby, je Marvel neodmyslitelně spjat ještě se jménem Stan Lee, který jako mladý autor přišel do tehdy maličké komiksové dílny. Než se z Marvelu stal celosvětový fenomén, stačili se dva jeho hlavní představitelé rozhádat. Jack Kirby se vedle dominantního Stana cítil nedoceněný a odešel proto ke konkurenční společnosti DC. Dnešní dokument, jímž nás provede známý komiksový autor Robert Kirkman, nás zavede do hluboké historie a oživí začátky dnes už legendárních postav a postaviček i příběhy jejich tvůrců.
Vysílání: 03.3., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 07.3., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem si prohlédneme historickou zástavbu v Karlově ulici (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Karlova ulice bývala ve středověku hlavní tepnou Prahy, jelikož byla jedinou spojnicí mezi Staroměstským náměstím a Pražským hradem. Od nepaměti byla plná obchodů a živností, především zlatnických a obuvnických. O mnohých těchto řemeslnících, stejně jako o architektonických památkách v čele s honosným Colloredo-Mansfeldským palácem bude pan profesor Dvořák dnes vyprávět.
Vysílání: 05.3., 04.55 hod., ČT art

21.2.2022 16:02:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolí včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...