zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 6. týden

Tajemství stavitelů pyramid

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tajemství stavitelů pyramid: Pád dynastie (6/6)
Náboženská transformace, klimatické změny a slabý panovník Pepi II. přivádějí éru pyramid k neodvratnému konci. Závěrečná epizoda francouzského dokumentárního cyklu (Premiéra). Cyklus nás zavádí do dob, kdy se ve starověkém Egyptě stavěly pyramidy, od první vybudované pro faraona Džosera až po třetí a poslední pyramidu v Gíze, určenou k posmrtnému spočinutí faraona Menkauréa. Díky nejnovějším poznatkům současných archeologů a historiků se dozvídáme více o osobních životech panovníků i jejich architektů. Na gigantických pyramidách se lopotily celé generace stavitelů. Budování pyramid transformovalo celou zemi a sjednotilo její lid společnou nadějí, že jim účast na stavbě zajistí posmrtný život stejně jako faraonovi. S nástupem Pepiho II. na trůn se však v jednotě říše začínají objevovat trhliny vedoucí na sklonku jeho dlouhé vlády k neodvratnému pádu významné dynastie.
Vysílání: 07.2., 21.00 hod., ČT2
Opakování: (09.2., ČT2.), 13.2., ČT2

Sto divů světa (6/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Chrám ve Filé, města Cartagena, Fes, Dillí, Monte Albán, Modrá mešita v Istanbulu, jezero Titicaca. Francouzský cyklus dokumentů. Přístavní město Cartagena leží na severním pobřeží Kolumbie v Karibském moři. Cartagena bývala nejkrásnějším španělským koloniálním městem Karibiku. Soupeřit s ní mohla v době své největší slávy jen Havana na Kubě. Nicméně tam se po revoluci ponechaly všechny krásné stavby svému osudu. V Cartageně bylo naštěstí kulturní dědictví zachováno a současné restaurátorské práce toto historické bohatství navracejí životu. Když Britové vybudovali první Asuánskou přehradu, každoroční záplavy na Nilu způsobovaly, že ostrov Filé byl deset měsíců z dvanácti zatopen. Bylo tedy rozhodnuto toto jedinečné místo zachránit obdobným způsobem, jaký byl zvolen v případě chrámů v Abú Simbelu: spočíval v demontáži zřícenin a jejich rekonstrukci na novém místě. Tím se stal ostrov Agilkija, ležící přibližně tři sta metrů od původního ostrova. Tisíciletý Fes je prvním městem orientálního stylu v Maroku. Díky nádheře svého antického a osmanského dědictví je Istanbul význačnou turistickou destinaci a s přibližně deseti miliony návštěvníků se řadí na sedmé místo na světě. Na cestách po Indii bývá Dillí považováno za druhořadou zastávku, až po sousední Ágře a Rádžasthánu. A přesto Nové a Staré Dillí poskytují výmluvný obraz velikosti a protikladů současné Indie.
Vysílání: 08.2., 15.25 hod., ČT2
Opakování: 10.2., ČT2., 12.2., ČT2

Vzkaz Kurta Gebauera
Je lepší agrese nebo kultura? (2010). Režie J. Macenauerová. Rodáka z Hradce nad Moravicí, sochaře Kurta Gebauera navštívíme v Praze. Ve svém Vzkazu se dotýká hlavně schopnosti kultury povznášet svět. Na kulturu by se měly věnovat prostředky, protože peníze na cokoli jiného se často stávají nebezpečnou hmotou. Jedině kultura tlumí naši agresivitu. Smysluplné je míšení národů a otevření se světu, jen tak může vzniknout něco velkého jako v minulosti baroko. Dnes je jeho heslem: Do každé české vísky jeden sochař; ten bude dbát na její vzhled. A vzkazuje: Je lepší agrese, nebo kultura?
Vysílání: 09.2., 14.25 hod., ČT2

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která dohromady výrazně formovala lidstvo po celá tři tisíciletí. Připravil M. Košut. V této části země postavili staří Egypťané i řadu monumentálních chrámů zasvěcených bohům. Některé z nich nyní navštívíme. Budou to chrámy v Dendeře, v Edfu, v Kóm Ombo v Luxoru a v Karnaku. Od dob Nové říše, která existovala mezi léty 1550–1069 př. n. l., byl chrám považován za hut neter – dům boha. Mělo se za to, že v chrámu bůh skutečně přebývá a je stále přítomen. Většinu chrámů stavěli staří Egypťané podle přesných schémat. Vstupovalo se do nich tzv. pylonem, což byla mírně zešikmená mohutná čelní zeď, na které dodnes vidíme výklenky pro zavěšení praporů. Za monumentálním pylonem bylo rozlehlé nádvoří. Bylo posledním místem, kam mohli běžní lidé. Za nádvořím se pak nacházela jedna (někdy i dvě) sloupové síně zvané hypostyl. Sem mohli jen kněží a faraon. Za hypostylem bývala místnost s posvátnou bárkou pro přepravu boha a naos, v němž přebýval bůh.
Vysílání: 10.2., 14.15 hod., ČT2
Opakování: 14.2., ČT2., 15.2., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Vigée Le Brunová
Marie Antoinetta a její děti. Šestá kapitola cyklu ARTE. Élisabeth Vigée-Lebrunová (1755–1842) byla úspěšná portrétistka, která po sobě zanechala na šest set šedesát portrétů a kolem dvou set krajinových maleb. Největší sbírka jejích obrazů je ve Versailles, je však zastoupena téměř ve všech velkých galeriích. Zpočátku byla typickou představitelkou slohu Ludvíka XVI. či rokoka, později se na jejích obrazech objevují stále silnější vlivy klasicismu, empiru a dokonce i romantismu.
Vysílání: 09.2., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 13.2., ČT art

Séraphine
Ovládala ji touha malovat, o svém talentu nepřemýšlela. Strhující příběh francouzské naivní malířky Séraphine de Senlis. Francouzsko-belgické drama (2008). Hrají: Y. Moreauová, A. Bennentová, U. Tükür, G. Mnichová a další. Režie Martin Provost. V nekonečném tichu, samotě a především pokoře k umění a přírodě se odehrává filmové drama režiséra Martina Provosta Séraphine. Vypráví příběh Séraphine Louis, řečené Séraphine de Senlis, naivní malířky, která žila v letech 1864–1942. Chudobná pradlena a uklízečka se vedle své těžké práce věnovala v životě pouze jediné věci – malířství. Za vše, co vydělala, si kupovala malířské náčiní, sama míchala barvy podle svých tajných receptů a celé noci malovala, tak jak to cítila skrze přírodu a Boha.b Všemi opovrhovanou Séraphine objevil německý obchodník s uměním Wilhelm Uhde, jeden z prvních, kteří kupovali Picassa, který objevil Celníka Rousseaua a hledal klid právě v Senlis, kde ho bohužel zastihla první světová válka. Ještě před svým útěkem před německou armádou stačil objevit jedinečný talent naivní malířky a koupit její první plátna, takže se Séraphine mohla věnovat pouze svému umění. Film Séraphine je perlou v životopisném žánru, nechává znít malířské umění stejně jako kruté životní osudy umělkyně. Nutno podtrhnout i vynikající českou verzi, ve které Séraphine propůjčila svůj jedinečný hlas a umění Jana Hlaváčová.
Vysílání: 10.2., 20.15 hod., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem navštívíme Týnský chrám (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. V páté části procházky s profesorem Františkem Dvořákem se zastavíme v gotickém chrámu Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí, který vedle své vznosné středověké architektury nabízí i řadu mistrovských děl předního barokního malíře Karla Škréty. Neméně fascinující jsou i díla Mistra Týnského Ukřižování z 15. století, která patří k cenným příkladům tzv. krásného slohu, či unikátní vyřezávaný oltář z doby úsvitu renesance v českých zemích.
Vysílání: 12.2., 04.55 hod., ČT art

31.1.2022 11:01:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 (2016) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Robert Redford

Tři dny Kondora - Robert Redford

Bosé nohy v parku
Robert Redford a Jane Fondová si budují hnízdečko lásky až pod střechou. Slavná americká ...celý článek


Filmové tipy 40. týden

Pulp Fiction

Mission: Impossible
Očekávejte nemožné – Setkání agentů CIA a KGB na Karlově mostě. Tom Cruise v hlav ...celý článek


Frankenstein a Upir

Frankenstein & Upír
Lord Byron, Percy Shelley a příběh zrodu romantické literatury. Dokument BBC (Premiéra) ...celý článek


Rebel Francois Truffaut

Rebel Francois Truffaut

Rebel Francois Truffaut
Portrét legendárního francouzského režiséra a herce. Francouzský dokument. Jeho živ ...celý článek


Literární tipy 40. týden

Cirkus Humberto / Láska - L. Šafránková

Cirkus Humberto (8/12) / Láska
Václav i cirkus se ocitají před zásadním rozhodnutím. Bude svatba tím správn ...celý článek


Filmové tipy 41. týden

Jackie Brownová

Bezva finta
Návod, jak vyloupit banku aneb Jean-Paul Belmondo v nejlepší formě! Francouzsko-kanadská komedi ...celý článek


Kino Art tipy 41. týden

Komorník

Komorník
Černý muž, Bílý dům a dějiny, tvořené osmi prezidenty. Forest Whitaker v titulní roli amerického f ...celý článek


České stopy: Muž z obrazu

České stopy: Muž z obrazu

České stopy: Muž z obrazu
Po stopách českého cestovatele Vladimíra Kozáka z Bystřice pod Hostýnem do brazil ...celý článek


Arzenál: Film lež

Arzenál: Film lež
Proč chtěli nacisté film o Terezíně? Skutečnost, manipulace a politické zadání v rukou fi ...celý článek


Literární revue

ASAP

Třistatřicettři
Může sport existovat nezávisle na politice? Co o tom vypověděla olympiáda v Riu a jiné spor ...celý článek


Velikáni filmu... Jan Kačer - 80 let

Údolí včel

Nikdo se nebude smát
Lhát se nemá! Zvlášť když se to neumí. Český film podle povídky Milana Kundery ze sb ...celý článek


Řezbář z Guinessovky

Venkov logo pořadu

Náš venkov: Řezbář z Guinnessovky
V Jiříkově na Bruntálsku rostou pod rukama Jiřího Halouzky dřevění obři. ...celý článek


Výtvarné tipy 40. týden

Čas bohémy 1906 - 1916

Deset století architektury: Moravské synagogy
Rozličná architektura městských i venkovských synagog odráží ...celý článek


Daleká cesta

Daleká cesta

Daleká cesta
Strhující příběh o osudu židovské rodiny, zavlečené do terezínského ghetta. Nejvýznamnější díl ...celý článek


Čas bohémy 6

Čas bohémy

Čas bohémy 1939–1945 (6/6)
Příběhem básníka Roberta Desnose vyvrcholí francouzský šestidílný cyklus d ...celý článek


České filmy tipy 41. týden

Všichni moji blízcí - L. Šafránková

Cesta do hlubin študákovy duše
Populární studentská veselohra inspirovaná románem Jaroslava Žáka (1939). Hr ...celý článek


Po stopách Karla Klostermanna

Ladislav Smoljak

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po stopách šumavského spisovatele Karla Klostermanna (2008). Režie A. Vomáčka ...celý článek


Pohlednice z Montmartru a Konfrontace

Pohlednice z Montmartru

Pohlednice z Montmartru
Procházka po nejmalebnější pařížské čtvrti, kterou proslavili kabaretní zpěváci a p ...celý článek


Škola základ života

Škola základ života

Škola základ života
Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá...! Slavná česká komedie podle románu Jarosla ...celý článek


Kino Art - Čekání na zázrak

Čekání na zázrak

Kino Art - Čekání na zázrak
Naděje umírá poslední. Americký film (2008). Hrají: J. Bielová, E. Redmayne, F. ...celý článek


Winston Churchill filmový portrét

Winston Churchill

Winston Churchill
Filmový portrét mimořádného člověka a politika, od jehož smrti 24. ledna 2015 uplynulo pa ...celý článek


Literární tipy 41. týden

Hodina tance a lásky

Cirkus Humberto (9/12) / Rozhodnutí
Svatba Václava s Helenou cirkus před úpadkem nezachránila. Příběhy lidí ...celý článek


Otto Placht - malíř džungle

Otto Placht - malíř džungle

Otto Placht - malíř džungle
Filmový dokument Alice Růžičkové a Martina Čiháka o českém malíři, který strávi ...celý článek


Na plovárně s Mikem Reissem

Na plovárně s Mikem Reissem
Rozhovor Marka Ebena s americkým scenáristou a producentem. Režie J. Hojtaš (Pr ...celý článek


Výtvarné tipy 41. týden

Galerie tradic
Nemateriální statky tradiční lidové kultury České republiky konečně pod ochranou zákona a v ...celý článek


Setkání s Ivanem Klímou

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika se spisovatelem Ivanem Klímou. Režie L. Cmíral (Premiéra). Mluví se ...celý článek


Arzenál: Amatérský film

Arzenál

Arzenál: Amatérský film
Milovali film a rozhodli se ho dělat po svém. Bez filmových škol, bez peněz a s ama ...celý článek


Slovenská vlna - Ďakujem, dobre

Ďakujem, dobre

Ďakujem, dobre
Tři rodiny, tři povídky a dohromady jeden obraz světa, který ztrácí morálku, ale rozhodně ne ...celý článek



Časopis 39 - sekce