Stamicovo kvarteto: Nevěříme, že geniální kombinaci šestnácti strun ve schopnosti hudební výpovědi něco překoná!

autor: Dora Kubíčková
zvětšit obrázekStamicovo kvarteto slaví úctyhodné čtyři desetiletí uměleckého působení a milovníkům komorní hudby přináší výjimečný hudební dar – první kompletní nahrávku smyčcových kvartetů Vítězslava Nováka. Tento počin završuje bohatý katalog nahrávek souboru, který se dlouhodobě věnuje interpretaci české i světové hudební tvorby.
Před vydáním alba nám odpověděl na několik otázek člen Stamicova kvarteta – houslista Josef Kekula.
Na první pohled to bylo vítězství v Mezinárodní kvartetní soutěži EBU v Salzburgu v roce 1986. Pomohlo nám získat renomé a otevřelo dveře ke koncertování po Evropě i Americe. Ale kariéra se skládá z mnoha významných momentů – může jít o zásadní projekt, důležité vystoupení nebo setkání s inspirativní hudební osobností. Mezi klíčové okamžiky rozhodně patří i založení festivalu komorní hudby EuroArt Praha, který nám umožňuje plnit dramaturgické sny a spolupracovat s výjimečnými hudebníky.
Studium jeho kvartetů bylo fascinující. Procházíme obdobím „belle epoque“, které přechází do předválečných let, a v jeho hudbě se tyto změny odrážejí. Od impresionistických snových pasáží až po temnější tóny konce třicátých let. Často se u nás traduje, že Novák byl „impresionistický folklorista“, ale jeho hudební jazyk se neustále vyvíjel, což je patrné například ve třetím kvartetu, kde dochází k zásadní změně výrazu.
U každého skladatele nás zaujalo něco jiného. Dvořákova neochvějná víra ve vlastní hudební cestu, Smetanova genialita, patrná od první do poslední noty, nebo Foersterova melodická invence a snaha reflektovat nové směry. Integrální nahrávky nejsou jen hudební výzvou, ale i velkou příležitostí pochopit skladatelovu tvorbu v širším kontextu.
Výzvy jsou podobné jako u jiných hudebních děl. V české hudbě se folklórní prvky objevují velmi často, takže se jim nelze vyhnout. Je na interpretovi, jak moc je zdůrazní. Osobně mám rád lidovou hudbu v její originální podobě – je nekonečným zdrojem inspirace.
Smyčcové kvarteto má stále pevné místo v hudební scéně. Je flexibilní a schopné reagovat na nové impulsy, které přicházejí z různých oblastí hudby. Jeho vitalita je příslibem pro budoucnost. Ať už hudba za padesát či sto let vypadá jakkoliv, nevěřím, že geniální kombinaci šestnácti strun ve schopnosti hudební výpovědi něco překoná.
Stamicovo kvarteto tvoří: Jindřich Pazdera – 1. housle; Josef Kekula – 2. housle; Jan Pěruška – viola; Petr Hejný – violoncello.
📘 www.stamicquartet.cz
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Finále divadelní sezóny si nenechal ujít prezident Petr Pavel

Uherskohradišťská scéna má za sebou poslední představení sezóny. Herci před vyprodaným hledištěm odehráli strh celý článek
HUDBA
Live Aid – čtyřicet let, co zazněl hlas pro Afriku

Na den přesně čtyřicet let od chvíle, kdy světová hudba spojila síly ve jménu solidarity. V Londýně a ve Filad celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Corinna Harfouch v oceněném dramatu Lara

Lara
Láska k hudbě převýšila lásku k synovi i sobě samé. Virtuozní (2019). Dále hrají: T. Schilling, R. Boc celý článek