zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Může tanec obnovit naše vazby k přírodě?

Lush Blast

autor: Vojta Brtnický   

zvětšit obrázek

Umělecké duo Alica Minar a Dorota Michalak uvedou 2. července ve spolupráci se Studiem ALTA v přilehlém městském parku performativní procházku Lush Blast. Minar a Michalak na základě pobytu v karpatské divočině chápou moc jako vitální sílu, nikoli jako nástroj kontroly. Přirozenost versus civilizovanost a divokost versus ochočení se staly předmětem jejich zkoumání. Prostřednictvím tělesnosti a hlasů ve snaze stát se něčím jiným než člověkem zvou na hostinu smyslů i kruté bojiště. Ptají se, co nám z původního prostředí divočiny i vlastní divokosti zůstává.

“Nadšení pro environmentální témata sdílíme s Alicí od samého začátku, kdy jsme se poznaly a obě si uvědomujeme, jakou transformační sílu umělecký jazyk může mít. Proto jsme kromě vlastního výzkumu přímo v terénu spolupracovaly také s akademiky*čkami, ekology*žkami, aktivisty*kami, politiky*čkami a dalšími experty*kami, abychom téma obnovy vztahu člověka k přírodě v Lush Blast reflektovaly optikou aktérů*rek, kteří*é se mu věnují na denní bázi,” dodává tanečnice a choreografka Dorota Michalak.
“Ke Karpatům a přírodě máme obě odmala hluboký vztah. V Berlíně i Praze, kde v současné době pracujeme a tvoříme, vidíme dopady drancování přírody stále zřetelněji. Do Karpat jsme se společně s Dorotou vydaly zkoumat, co s námi život uprostřed divočiny udělá, abychom pak tuto zkušenost mohly přenést zpátky do města a sdílet ji s diváctvem,” říká choreografka a performerka Alica Minar.

Duo Minar & Michalak vzniklo v roce 2022 na základě výzkumu evropské divočiny podpořeného rezidenčním pobytem TakeHeart ve spolupráci s Evropským centrem pro umění Hellerau. Spolupráce vychází z osobního vztahu umělkyň ke Karpatům. Zatímco práce Michalak zakotvuje v somatických praktikách a kritických teoriích nového materialismu, Minar přináší svou klaunskou praxi a choreografické nástroje budující dialog mezi těly a materiály. Z této výměny vzniklo přání pokračovat v dlouhodobé spolupráci, která spočívá ve vzájemném doprovázení, výměně nástrojů a zdrojů a ve spoluvytváření choreografického díla.

24.6.2024 12:06:57 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Zveme ...

Světová baletní elita míří do Prahy

Bubeníček International Ballet Gala - Bolero

Jeden z nejslavnějších českých tanečníků a choreografů Jiří Bubeníček, pořádá 4. a 5. srpna 2024 v Divadle na ...celý článekČasopis 30 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Andělárium 2024: Sochařské sympozium v Rejcharticích

Andělárium 2024

Každý třetí týden v červenci se obec Rejchartice stává centrem sochařů a řezbářů, kteří proměňují dřevo z okol celý článek

další články...