zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mandát Per Boye Hansenovi prodloužen

Per Boye Hansen

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Generální ředitel Národního divadla Jan Burian po vyhodnocení výborných uměleckých výsledků Opery Národního divadla a Státní opery prodlužuje mandát jejímu uměleckému řediteli Per Boye Hansenovi. Na základě interního zhodnocení dosavadní práce Per Boye Hansena i názorů oslovených expertů, kterými byli umělecký ředitel Opery Národního divadla Brno Jiří Heřman, ředitelka (Sdružení operních domů německy mluvících zemí) Sussane Moser a emeritní ředitel Opery Europa a Královské opery v Londýně Nicholas Payne, se Jan Burian rozhodl prodloužit funkční období uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery pana Per Boye Hansena do 31. 7. 2028.

Toto rozhodnutí je dáno i vzájemnou dohodou, a na základě předložených konkrétních uměleckých plánů, které kontinuálně navazují na dosavadní priority a úspěchy rozvoje operních souborů.
„Oceňujeme zejména proměnu sólistického souboru, včetně angažování řady mladých a nadějných talentovaných pěvkyň a pěvců, schopnost vytvářet široce esteticky zaměřený operní repertoár pod vedením zkušených renomovaných, ale i mladých a perspektivních režisérů. Vážíme si realizace vizionářského projektu Musica non grata, jehož aktuálnost je patrná dnes ještě více,” uvedl generální ředitel Národního divadla Jan Burian.
Národní divadlo si také váží spolupráce s ukrajinskými umělci, většího podílu režisérek a dirigentek na projektech Opery ND a SO, i pozitivní reflexe výsledků práce opery v zahraničí. Zvyšující se návštěvnost i tržby svědčí o tom, že domácí publikum přitahuje vysoká kvalita každého představení. Per Boye Hansenovi se podařilo vytvořit nový umělecký i administrativní tým, kde jeho nejbližšími spolupracovníky jsou dirigenti Robert Jindra, Andrij Jurkevyč a správní ředitelka Bohdana Malik.

„Uměleckému řediteli přejeme hodně síly i optimismu a těšíme se, společně s diváky, na nové inscenace zajímavých i renomovaných tvůrců z domova i zahraničí,” dodává Jan Burian.

„Per Boye Hansen je výjimečný především tím, jak zviditelňuje pražskou operní scénu na světové mapě. Nepřestává mě ohromovat, jak velký zájem a chválu mu věnují zahraniční média. Zejména pak program Musica non grata přilákal značnou mezinárodní pozornost a pozvedl renomé pražské opery. V posledních letech měla Praha čest hostit celou řadu významných režisérů. Osobnosti žádané a respektované po celém světě. Byli mezi nimi například i Calixto Bieito, Andreas Homoki či Tatjana Gürbaca. Jejich spolupráce s Per Boye Hansenem je jasným důkazem jeho schopnosti navázat vztahy s mezinárodně uznávanými umělci.”
Sussane Moser, ředitelka Sdružení operních domů německy mluvících zemí.

„Velice zajímavý aspektem v hodnocení práce uměleckého ředitele Per Boye Hansena je konfrontace české a zahraniční umělecké kritiky. Hansenovi se bez pochyb dařilo a daří zesílit mezinárodní povědomí a uznání činnosti Opery Národního divadla a Státní opery. Plánované hostování na prestižním operním festivalu Savonlinna je toho důkazem , stejně jako loňská nominace Schulhoffových Plamenů na prestižní ocenění Opera awards. Tři plnohodnotné sezony nejsou časově dostatečným prostorem pro dosažení všech vytyčených cílů. Pro rozvoj kvalit obou souborů je nutné mít dlouhodobé a stabilní vedení, které Per Boye Hansen splňuje.”
Jiří Heřman, umělecký ředitel Opery Národního divadla Brno.

„V letech 2022 a 2023 jsem měl možnost v Praze zhlédnout celou řadu představení, která jen potvrzovala kvalitu a rozmanitost současného repertoáru Opery Národního divadla a Státní opery. Velkolepý Bludný Holanďan ukázal sílu sboru a orchestru. Káťa Kabanová a Prodaná nevěsta jsou neotřelým pohledem na klasiky české opery. Znovuobjevená opera Plameny byla dokonce nominována na International Opera Awards v kategorii Rediscovered Work. Úžasnému obsazení a režii Růžového kavalíra se podařilo zkrotit jedno z nejspletitějších děl celého operního kánonu. Po hudební i dramatické stránce vskutku mimořádně precizní zpracování Figarovy svatby, v podání pečlivě vybraných mladých umělců, nastavilo Mozartovi v historické budově Stavovského divadla novou laťku. Tradiční italský repertoár byl obohacen o kvalitní inscenace Komediantů, Sedláka kavalíra a Nápoje lásky. Nedávno uvedené brilantní nastudování opery Gianni Schicchi pak bylo zcela geniálně propojeno s doprovodným dílem v podobě premiéry Kučerova Dona Buosa.”
Nicholas Payne, emeritní ředitel Opery Europa a Královské opery v Londýně.

Národní divadlo pod vedením Per Boye Hansena v posledních letech do stálého souboru angažovalo osm nových členů, kteří mají za sebou kvalitní výkony. V našem posledním obnoveném nastudování Gounodovy opery Romeo a Julie se představili Petr Nekoranec (v srpnu 2023 získal Cenu generálního ředitele Národního divadla pro umělce do 35 let), Arnheiður Eiríksdóttir (za roli Oktaviana ve Straussově Růžovém kavalírovi získala Cenu Thálie za mimořádný jevištní umělecký výkon v oboru Opera), Lukáš Bařák a Daniel Matoušek. Významným uměleckým přínosem jsou také noví členové souboru Pavol Kubáň, Svatopluk Sem, Csaba Kotlár a Petra Alvarez Šimková.
Hostuje u nás mnoho zpěváků, kteří jsou uznávanými pěvci i na zahraniční operní scéně: Olga Jelínková, Lucie Kaňková, Pavel Černoch, Pavol Bršlík, Štěpánka Pučálková, Adam Plachetka, Boris Prýgl, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Jan Martiník, Jana Kurucová a Štefan Kocán. V této sezoně v Národním divadle debutovala Zuzana Marková, debut čeká také Ladu Bočkovou a Petera Kellnera.
Významné kroky v kariéře podnikla na našich jevištích řada zpěváků, například Jarmila Balážová, Adriana Banásová, Martin Gurbaľ, Jan Maria Hájek, Magdaléna Hebousse, Lucie Hilscherová, Jan Hnyk, Veronika Kaiserová, Daniel Kfelíř, Markéta Klaudová, Alena Grach, Jekatěrina Krovatěva, Karolína Levková, Peter Malý, Michal Marhold, Martina Masaryková, Tamara Morozová, Jaroslav Patočka, Barbora Perná, Vít Šantora, Tomáš Šelc, Marie Šimůnková, Doubravka Součková nebo Dana Šťastná.

Dirigenti Petr Popelka a Jiří Rožeň debututovali v ND a byli zodpovědní za hudební nastudování nových inscenací. V této sezoně se do Opery Národního divadla a Státní opery vrátí Tomáš Netopil. Z režisérů jsme představili Barboru Horákovou Joly, Alici Nellis, Magdalenu Švecovou, Martina Čičváka a Vladimíra Morávka. V minulé sezoně režíroval Jiří Heřman Dvořákovu Armidu a Ondřej Havelka opery Komedianti / Sedlák kavalír. V letošní sezoně režírují nové inscenace: Martin Čičvák, Sláva Daubnerová, Ondřej Havelka, David Radok, duo SKUTR, Radim Vizváry a debutující Tomáš Ondřej Pilař.

S příchodem Roberta Jindry a Andrije Jurkevyče získala Opera ND a SO dva silné hudební ředitele, kteří se těší velkému mezinárodnímu uznání. Cílevědomě a kontinuálně pracují se sbory, orchestry i souborem sólistů. Jejich odborné znalosti se vzájemně doplňují a spolu s Per Boye Hansenem tvoří stabilní umělecké vedení.
Mezinárodní impulsy posledního období jsou četné a významné. Spolupracovali jsme s mezinárodně uznávanými režiséry jako jsou Calixto Bieito (Káťa Kabanová a Plameny), Timofej Kuljabin (Vzdálený zvuk), Tatjana Gürbaca (Così fan tutte), Alexander Mørk-Eidem (Don Giovanni), Ole Anders Tandberg (Bludný Holanďan), Andreas Homoki (Růžový kavalír) a Jetske Mijnssen (Šaty dělají člověka). V aktuální sezoně je režisérkou nové inscenace Nápoj lásky Julia Burbach a režisérem opery Le Grand Macabre bude Nigel Lowery. Velký podíl zahraničních režisérů je důležitý pro mezinárodní uznání a přináší nové impulsy jak pro náš soubor, tak pro naše publikum.

V poslední době jsme měli příležitost spolupracovat s mnoha talentovanými a renomovanými dirigenty. Gabriel Feltz odvedl s Orchestrem Státní opery působivou práci při zkouškách opery Růžový kavalír. Totéž lze říci o Johnu Fiorem, který se po skvělém nastudování Stravinského Oidipa Rexe a Rachmaninových Zvonů vrátí k Orchestru Národního divadla v příští sezoně. Giedrė Šlekytė udělala skvělou mezinárodní kariéru a přispěla k velkému úspěchu, který jsme zaznamenali s nastudováním Zemlinského opery Šaty dělají člověka. Mladý rakouský dirigent Christoph Koncz byl úspěšný se svým letošním koncertem k výročí Mozartova narození (odvysílaným Českou televizí).
Také on se na žádost hudebníků Orchestru ND vrátil v září do Prahy na obnovené uvedení Dona Giovanniho. Rubén Dubrovsky přijal nabídku dirigovat koncert věnovaný Mozartovým narozeninám v roce 2024. Dirigentka Julia Jones sklidila úspěch novým hudebním nastudováním Figarovy svatby s premiérou v červnu 2023. V probíhající sezoně Hermann Bäumer diriguje novou inscenaci Lady Macbeth Mcenského újezdu.
Od začátku působení Per Boye Hansena na pozici uměleckého ředitele Opery ND a SO přijalo pozvání mnoho vynikajících pěvkyň a pěvců. Lise Davidsen byla hvězdou zahajovacího koncertu Státní opery po rekonstrukci v lednu 2020. SeokJong Baek (vítěz soutěže Vincerò v Neapoli v roce 2021) odešel rovnou do Metropolitní opery v New Yorku zpívat Kalafa v Turandot poté, co v této roli debutoval v Praze v minulé sezoně. Nedávno podal senzační výkon italský tenorista Matteo Desole v roli Edgarda v koncertním provedení Donizettiho Lucie z Lammermooru. Poprvé k nám zavítal v lednu 2020 jako Rodolfo v Bohémě, od té doby je pravidelným hostem v několika rolích a nyní ho můžeme slyšet na několika významných operních scénách. Excelentní debut předvedl také mladý mexický tenorista Alejandro Del Angel v roli Turidda na premiéře Sedláka kavalíra v červnu tohoto roku.

Během březnového Verdiho festivalu mohli naši posluchači slyšet mezinárodně uznávané pěvce, jako jsou Ewa Płonka, Maria Jermolaeva, Nikoloz Lagvilava, Yaritza Véliz, Atalla Ayan, Ólafur Sigurdarson, Marina Prudenskaja a Daniel Luis de Vicente. Posledně jmenovaný u nás prorazil na mezinárodním poli v roli Rigoletta (premiéra byla uprostřed pandemie, v lednu 2021, a vysílala ji živě Česká televize). Denys Pivnitskij, který v minulé sezoně zpíval Radamese v Aidě a Cania v Komediantech, je dalším pěvcem, který se dostal do povědomí operních režisérů z celé Evropy, když jsme v Praze v červnu 2022 pořádali jarní konferenci Opera Europe.
Klíčovým projektem, který posílil naši mezinárodní pověst a postavení, je projekt Musica non grata. Již v roce 2019 se podařilo získat grant od německého Ministerstva zahraničí ve výši jednoho milionu eur ročně po dobu čtyř let (2020-2023).

www.narodni-divadlo.cz

20.11.2023 15:11:56 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

2 : 22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Balet ND uvede unikátní inscenaci Holo Harmonies

Holo Harmonies: ze zkoušek na tanečních sálech

Balet Národního divadla ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem uvádí unikátní světovou premiéru, v ...celý článek


Šostakovičova opera prověřuje meze lidské svobody

Alžběta Poláčková a František Zahradníček (Lady Macbeth...)

Poslední listopadovou premiérou Státní opery bude 24. a 26. listopadu 2023 Šostakovičova Lady Macbeth Mcenskéh ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

V Divadle BRAVO! se opět propojí hudba a akrobacie

Kmeny

Projekt KMENY představili Losers Cirque Company poprvé už v roce 2021. Nyní se tři geniální muzikanti Dan Bárt celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 50. týden

Definice lásky

Tankový prapor
Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmov celý článek

další články...