zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Novoroční koncert z pražského Rudolfina

Novoroční koncert České filharmonie

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Novoroční koncert České filharmonie 2023
Přímý přenos první letošní hudební události z pražského Rudolfina. Program z děl španělské hudby diriguje J. Mena, v pěveckých partech se představí mezzosopranistka C. Mouriz, slavný Aranjuezský koncert přednese kytarový virtuos P. Sáinz Villegas. Režie T. Šimerda. Novoroční oslavy s Českou filharmonií nás letos uprostřed zimy zavedou do slunného Španělska a vedle jiskřivých tanečních rytmů nabídnou také ikonické dílo pro kytaru a orchestr – Rodrigův Aranjuezský koncert. „V chladném počasí přelomu roku se hudební cesta do Španělska bude hodit,“ upozorňuje španělský dirigent Juanjo Mena. „Na této cestě se k nám připojí dva mimořádní sólisté: přivítáme světového vyslance španělské kytary Pabla Sáinze Villegase a všestrannou mezzosopranistku Claru Mouriz.“

O Rodrigově Aranjuezském koncertu platí nejen to, že je zřejmě nejznámějším dílem pro kytaru a orchestr, ale především je to jedno z nejoriginálnějších mistrovských děl dvacátého století, zvláště díky úchvatné prostřední pomalé části s úvodní melodií v anglickém rohu, kterou vzápětí slyšíme i v podání kytary. Skladateli byly inspirací královské zahrady paláce ve městě Aranjuez nedaleko Madridu, dílo dokonale reflektuje přírodní vjemy – sám skladatel popsal, že skladba zachycuje „vůni magnolií, zpěv ptáků a zurčení fontán.“ Mezzosopranistka Clara Mouriz dodá punc autenticity provedení hudby z baletu Třírohý klobouk Manuela de Fally, vyznačující se důmyslnou instrumentací a nezaměnitelně španělskými tanečními rytmy. Ve volnějším tempu se ponese výběr z honosných Canciones Negras Xaviera Montsalvatge. „Namísto novoročního ohňostroje se vás pokusíme oslnit jiskřivou energií Turinových Fantastických tanců. Těšíme se na oslavu Nového roku v Rudolfinu s vámi a se skvělou Českou filharmonií,“ dodává Juanjo Mena.
Vysílání: 01.1., 20.00 hod., ČT art

V přestávce: České houslové legendy – Josef Slavík
Životní a umělecké cesty světově proslulého houslisty a skladatele, také nazývaného „český Paganini“, pohledem současného virtuosa Pavla Šporcla (2018). Režie M. Kubala.
Pojem "česká houslová škola" a jména Jan Kubelík či Otakar Ševčík zná celý svět. Jan Kubelík patří dle historiků mezi deset nejlepších houslistů historie, počínaje Paganinim, Otakar Ševčík k nejdůležitějším pedagogům. Patří k nim pravděpodobně i největší talent naší historie, houslista Josef Slavík – přímý, byť mladší konkurent Paganiniho, kterého sám mistr uznával. Portrét tohoto umělce byl natočen na zámku Hořovice a průvodcem je jeden z našich nejlepších houslistů současnosti Pavel Šporcl. Provede nás životními cestami a uměleckou kariérou mistra houslové hry a skladatele Josefa Slavíka (*26. 3. 1806 – †30. 5. 1833), jemuž byl vyměřen příliš krátký čas, naplněný přesto úžasnou tvorbou.

19.12.2022 17:12:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...