zvláštní poděkování
Quantcom.cz

MHF Lípa Musica nabídne dva pěvecké koncerty

Český chlapecký sbor Boni pueri

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Třetí týden 21. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne opět dvě koncertní zastavení, která jsou situovaná do Hrádku nad Nisou a poprvé se festival představí i v malebné vísce Krásná na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, která je rodištěm legendárního léčitele a lékaře Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela. V pátek 9. září se v kostele sv. Bartoloměje v Hrádku nad Nisou po 21 letech na festivalu opět představí populární a úspěšný Český chlapecký sbor Boni pueri, který byl vůbec prvním interpretem vystupujícím na festivalu Lípa Musica v roce 2000, tehdy ještě Festivalu duchovní hudby Česká Lípa. V sobotu se v Krásné opět na festivalovém podiu objeví letošní umělecká garantka festivalu – sopranistka Hana Blažíková, který si tentokrát ke spolupráci přizvala proslulého německého klavíristu Andrease Staiera, jenž rozehraje originální nástroj Joseph Teller z roku 1830. Na programu je výběr z romantického písňového repertoáru. Návštěvníci současně budou moci před koncertem navštívit Kittelův dům s expozicí věnovanou slavnému rodákovi v Krásné. Na oba koncerty jsou ještě k dispozici poslední vstupenky.

Další pěveckou kapitolu letošní Lípy Musicy vyzpívá světoznámý Český chlapecký sbor Boni pueri pod vedením Marka Štilce, který je pro šíři svého repertoáru i obdivuhodnou profesionalitu světovým unikátem a patří k nejvýznamnějším evropským hudebním tělesům. Svým názvem se hlásí ke sboru, jenž působil od 12. století při chrámu sv. Víta v Praze. Boni pueri na festival přiváží unikátní dílo – Requiem Leopolda Hofmanna, regenschoriho vídeňského svatoštěpánského dómu, které vzniklo ve stejné době jako ikonické Requiem Mozartovo. Vedle tohoto díla sbor připomene i skladby Dvořáka, Bacha, Händela či Rejchy. Koncert se uskuteční ve spolupráci s centrem Brána trojzemí a za laskavé podpory města Hrádek nad Nisou.

„Právě hledání zajímavých titulů hudby 2. poloviny 18. století stálo za mým angažmá u Boni pueri. Ještě jako host jsem se sborem nastudoval např. mši J. V. Stamice nebo kantátu Leopolda Koželuha „Josef, požehnání lidu“, kterou jsme mimo jiné uvedli ve Vídni. S panem ředitelem Pavlem Horákem jsme se pak dohodli, že každou sezónu představíme jedno unikátní, nejlépe neznámé dílo této epochy. Když jsem se seznámil s partiturou Requiem Leopolda Hoffmanna, věděl jsem, že toto dílo musíme nastudovat. Leopold Hoffmann patřil k nejvýznamnějším skladatelům chrámové hudby ve Vídni 2. pol. 18. století. Vždyť jeho asistentem byl sám W. A. Mozart. Dílo jsme nastudovali vlastně v novodobé premiéře, posluchače tak čeká, myslím, mimořádný zážitek,“ říká dirigent Marek Štilec.

V sobotu 9. září se festival poprvé představí v kostele sv. Josefa v obci Krásná a na festivalovém podiu podruhé přivítá letošní uměleckou garantku festivalu – sopranistku Hana Blažíkovou, a to v netradičním repertoáru. Hana Blažíková, coby známá specialistka na starou hudbu tentokrát společně s vynikajícím německým klavírním virtuózem Andreasem Staierem přednese výběr z romantických písní Chopina, Schuberta a Schumanna, které klavírista doplní o výběr Písní beze slov z dílny Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Staier je hvězdný německý hráč na kladívkový klavír, držitel mnoha prestižních cen, ikonický hráč špičkových německých souborů a doprovazeč pěveckých hvězd formátu Anne Sophie von Otter či Christopha Prégardiena. Třetím protagonistou koncertu bude unikátní klavír Joseph Teller 1830. Jedná se o klavír z Karlových Varů v Čechách, který obdivuhodně reprezentuje vídeňskou tradici klavírního designu. Jako vždy u starých hudebních nástrojů se i u Tellera specifický zvuk nejlépe hodí k hudbě doby, kdy byl postaven, a to zejména k skladbám Roberta Schumanna. Tento nástroj restauroval Paul McNulty, který je jedním z nejuznávanějších stavitelů a restaurátorů kladívkových klavírů současnosti. Postavil více než tři sta klavírů podle Silbermanna, Steina, Waltera, Hofmanna, Fritze, Grafa, Pleyela, Boisselota a Streichera, které se objevují na mnoha nahrávkách a jsou ve vlastnictví významných hráčů a předních hudebních institucí, jako například Nikolaus Harnoncourt, Paul Badura-Skoda, Ronald Brautigam, Pařížská opera, Klassik Stiftung Weimar, festival Glyndebourne nebo varšavský Chopinův institut. Paul McNulty nedávno vrátil do hratelného stavu „poslední Chopinův klavír“ Pleyel 1848 z varšavského Chopinova institutu. Koncertu, který se koná i díky lasakvé podpoře obce Pěnčín – Krásná, bude předcházet prohlídka Kittelova domu.

„Před lety mě oslovili z festivalu Chopin i jego Europa z Varšavy, abych přednesla písně Frederyka Chopina. Byla jsem tenkrát velmi překvapená, proč zrovna já, když se specializuji spíše na barokní repertoár, nicméně na konzervatoři a i po studiích zpívala často písně a zjistila jsem, že tento repertoár mi vlastně velmi chybí. Byla jsem ráda, písně jsem nastudovala a vybrala jsem k nim i další romantické písně, aby program byl celistvý a velmi mě to bavilo. Po letech jsem se seznámila s Andreasem Staierem, který je vynikajícím hráčem, virtuózem nejen na kladívkový klavír, ale i na cembalo a pozdější klavíry. Jsem velmi ráda, že ho mohu s sebou přivézt na festival Lípa Musica a že spolu můžeme zahrát můj oblíbený program. Ten program je pro mě velmi osobní, protože se sice jmenuje "Jen ten, kdo touhu zná", ale já to slovo "Sehnsucht" chápu i trochu jako stesk, smutek a ten se právě celým programem táhne jako čerevná niť, ať už je to stesk po domově, stesk po zemi, která je velmi daleko a do které se nemohu vrátit, což je dnes velmi aktuální téma, nebo je to stesk po milované bytosti, které je někde v té dálce a já se k ním mohu vrátit jen v myšlenkách. A právě všechny tyto písňové cykly, které na koncertě zazní, mají toto téma... “ říká Hana Blažíková, umělecká garantka 21. ročníku festivalu.

Zbývající vstupenky na oba koncerty jsou v prodeji ve festivalové pokladně (otevřeno od pondělí do čtvrtka od 14 do 16 hodin) či online na www.lipamusica.cz a v doprodeji budou k dispozici i na místě před koncerty.

7.9.2022 08:09:05 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť ...celý článek


SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

Milan Peroutka

V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hu ...celý článek



Časopis 21 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s celý článek

další články...