zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Český triptych poprvé

Zdena Kloubová jako Bianca

autor: archiv divadla   

Národní divadlo Praha připravilo pod vedením šéfa opery Jiřího Nekvasila nový zajímavý dramaturgický projekt - Český triptych, který každou sezónu formou koncertního provedení přivede na scénu tři neznámé tématicky propojené opery českých skladatelů různých období. První řada Českého triptychu pro sezonu 2002/2003 je věnována předsmetanovské generaci autorů. Jedná se o autory narozené okolo roku 1800. Jedná se vždy o díla dlouho neuváděná, ke kterým většinou neexistují ani řádné zvukové nahrávky.
„Inscenace, které vzniknou v rámci tohoto projektu, pro nás znamenají přípravu pro případné scénické provedení nebo mohou být uvedena na různých hudebních festivalech,“ upřesnil Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla v Praze. Realizace tohoto projektu vyžaduje i mimořádnou ediční činnost - příprava notového materiálu a zároveň i publikační - programy k těmto operám jsou zároveň koncipovány jako malé monografické studie jejich autorů.

Minulý čtvrtek 20. března 2003 projekt zahájilo poloscénické uvedení opery Bedřicha (Jana Bedřicha) Kittla BIANCA UND GIUSEPPE (BIANCA A GIUSEPPE). Hudebním nastudováním byl pověřen Jan Chalupecký, který si také stoupl za dirigentský pult. Režisérem všech tří oper je Martin Dostál, který ke nastudování uvedl: „Do divadla a světa opery se dostane jiný vizuální svět. V žádném případě se nesnažím operní dílo ilustrovat. Budeme se snažit vytvořit takové napětí, které udrží divákovu pozornost.“
Jako Bianca se představila Zdena Kloubová. V roli Giuseppa účinkoval Tomáš Černý. Dále účinkovali Vratislav Kříž, Aleš Hendrych, Vladimír Doležal a další.

Jan Bedřich Kittl se přátelil se skladatelem Richardem Wagnerem, který věnoval Kittlovi své vlastní libreto Bianca und Giuseppe, které Wagner napsal podle románu H. Koeniga Die hohe Braut. Opera měla premiéru 19.2.1848 ve Stavovském divadle, ale na divadelní ceduli nebyl na vlastní prosbu jako libretista uveden. Opera zaznamenala značný úspěch, neboť se ve Stavovském divadle do roku 1870 dočkala pěti obnovených nastudování. Začátkem šedesátých let 19. století opera prorazila i na zahraniční jeviště – do Drážďán, Frankfurtu, Grazu a o dvacet let později do Hamburku . V roce 1875 poprvé zazněla v českém překladu na scéně Prozatímního divadla a poté byla uvedena až v roce 1961 opět ve Stavovském divadle. Od té doby opera spí neprávem archivu.

25.3.2003 22:03:57 JoMe | rubrika - Zprávy

Časopis 50 (2010) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zprávy

Premiéra operety Netopýr

Premiéra operety Netopýr

Třetí premiérou letošní sezóny v Městském divadle Kladno bude v sobotu 18. prosince 2010 legendární opereta Jo ...celý článek


Čeští umělci působící v Holandsku

Shapeless States (Zdroj M Stoffels)

Dva pro české diváky spíše experimentální tanečně-divadelní večery tvůrců, kteří působí dlouhodobě v Amsterdam ...celý článek



Časopis 50 - sekce

HUDBA

Hudební tipy na 51. týden

Hana Zagorová v Lucerně

Hana Zagorová v Lucerně
Záznam koncertu Hany Zagorové z pražské Lucerny 14. prosince 2010. Stálice české po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Nový film Mateje Mináče Nickyho rodina je hotov

NICKYHO RODINA - plakát

Režisér Matej Mináč dokončil finální práce na novém celovečerním dokumentárním filmu s hranými rekonstrukcemi celý článek

další články...