zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Doteky tance – současný tanec u nás

Doteky tance – současný tanec u nás

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V rámci České taneční platformy byl v Divadle Ponec uveden nový dokumentární film Doteky tance z produkce ČT a FAMU, který měl premiéru v ČT již 12. března.

Současný tanec je obor, který se v České republice začal rozvíjet s opožděním za ostatní Evropou až po roce 1989. Je to tedy u nás velmi mladý směr, tak jako jeho nositelé, s jejichž životními postoji je úzce propojen. V širším povědomí proto bývá považován za vyhrazené území určité elitní skupiny a jeho popularita roste jen velmi pomalu, což se odráží i v nevalné podpoře ze stran kompetentních institucí.

Za posledních dvacet let zde vzniklo několik skupin, které se svými kvalitami dostaly na evropskou úroveň a oprávněně usilují, aby současný tanec vyvažoval ostatní taneční proudy na oficiální kulturní scéně se vším, co k tomu patří.
Pětileté výročí souborů Nanohach (Eliška Kašparová, Lea Švejdová, Jan Malík, Michal Záhora, Marta Trpišovská, Mariana Novotná a další)) a VerTeDance (Tereza Ondrová, Veronika Kotlíková, Pavel Kotlík, Markéta Faustová a další) si vybrala za téma svého dokumentárního filmu režisérka Veronika Hrdinová.
Představuje nám interprety – většinou absolventy Duncan Centre v divadelním prostoru, v plenéru i ve zkušebnách a dává nám nahlédnout do kuchyně – obrazně i doslovně, kde se představení připravují. Vedle záběrů z tanečních vystoupení jsou pro diváky nejzajímavější osobní výpovědí jednotlivců a jejich úvahy o současném tanci.
Z úst Michala Záhory se dozvídáme, že současný tanec má mnoho podob- zahrnuje nejrůznější varianty pohybového vyjádření. Podobně jako byl moderní tanec přestoupením hranic klasiky, je současný tanec vykročením do volného prostoru mimo jakákoliv omezení. Vychází z přirozené situace - první reakcí na podnět je pohyb - a poskytuje maximální svobodu výrazu. Jeho prostředky umožňují sestup k nejspodnějším proudům v lidské psychice a jejich odhalování a jako takový je vlastně terapií, jak tanečníci a tanečnice sami přiznávají. (Možná i proto je v něm tolik chmurných témat, násilí a agrese, možná proto leckoho tak fascinuje) Člověk objevuje sám sebe, osvobozuje své skutečné pocity, dovoluje si to, co by jinak udělat nemohl.
Terapeutickou funkci tance vnímají nejen dospělí ale i děti. Tanečnice z VerTeDance pořádají pohybové kurzy pro děti a s dětmi nastudovaly i představení Emigrantes, nikoliv jen pro děti.
Ve filmu se v „tanečním rytmu“ , velmi vyváženě střídají obrazové sekvence – zajímavé jsou „přenosy“ ze zkušebny na jeviště a obráceně - se slovními komentáři. Všichni mohou sdělit svůj názor, taneční „filozofování“ je stručné a srozumitelné a nezasvěcence nenásilně „zasvěcuje“ do podstaty věci.

Doteky tance - první dokumentární film ČT věnovaný současnému tanci - není jediným popularizačním elementem ČTP. Sdružení SE.S.TA zorganizovalo v jejím průběhu semináře kritického pochopení současného tance, které vedli zahraniční a domácími lektoři. Na ně by měly po skončení festivalu navazovat další programy zaměřené na „kultivaci zdejší taneční reflexe“.

19.4.2011 02:04:12 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Novinky z Institutu Pavla Šmoka

Luboš Ogoun (Foto: Institut Pavla Šmoka)

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskov ...celý článek



Časopis 21 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše celý článek

další články...