zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy ČT na 24. týden

The Fratellis

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Blues ze Staré Pekárny/Sólo pro... (Vysílání: 11.06., 00.05 hod., ČT1)
Peter Lipa je jedním z muzikantů, kteří stojí na pomezí jazzu a blues - a pro které je významnější bluesová nálada než harmonická a rytmická forma původního blues. Základním stavebním kamenem písně je pro Lipu text, jeho sdělnost a zvukomalebnost, ať už zpívá ve slovenštině, češtině nebo angličtině. Respekt ke sdělení, snaha o co nejvěrohodnější výraz definují Lipu - zpěváka. Lipa se však také dokáže obklopit excelentními spoluhráči, rád experimentuje a nechává se inspirovat hudebníky o generaci mladšími. Jeho doprovodná skupina dokáže kongeniálně vystihnout výraz písně, v citlivých, jazzově pojatých aranžmá nechat vyniknout zpěvu, vzápětí strhnout publikum instrumentální smrští. Nejvíce na sebe v dobrém slova smyslu upozorňuje saxofonista Michal Žáček, vyhledávaný studiový i koncertní hudebník, jehož technické schopnosti jsou plně vyváženy citem pro atmosféru. Klávesové party obstarává Peter Lipa ml., bubeník Robo Rist vede radostný hudební dialog s baskytarou Michala Šimko. V sestřihu vystoupení zazní mj. původní Lipovy skladby, ke kterým napsal texty Milan Lasica, hit skupiny Beatles převedený do bluesové podoby či slavný Tmavomodrý svět od Wericha, Voskovce a Ježka.

The Fratellis (Vysílání: 13.06., 13.50 hod., ČT2)
Ve skupině z Glasgow cirkusového názvu The Fratellis je něco z ranných Beatles, T-Rex i Kinks, vždyť mají hodně blízko k souputníkům Arctic Monkeys ale i o generaci starším Supergrass, s nimiž je kromě syrového vintage soundu, zábavnosti, nadhledu a městské, melodické romantiky spojuje i schopnost napsat přímočarý a nápaditě proaranžovaný kytarový hit, který vám bez problémů napne plachty i ve dnech, kdy se stmívá, sotva se rozednilo.

Willie Nelson: Live in Amsterdam (Vysílání: 13.06., 01.00 hod., ČT2)
Zpěvák a kytarista, přední představitel americké country, původem z Texasu (celým jménem Willie Hugh Nelson, ročník 1933). Jako dítě zpíval v chrámovém sboru. Skládat začíná v sedmi letech, v deseti už hraje s profesionální skupinou. Od roku 1953 vystupuje v klubech, v r. 1958 se stává discjockeyem v Houstonu; tehdy nahrál i první singl. V roce 1960 přesídlil do Nashville a stává se nejprve úspěšným skladatelem - například písně Crazy v podání Patsy Cline (1961), Hello Walls v podání Farona Younga (1961) nebo Pretty Paper, kterou proslavil Roy Orbison (1963). Od r. 1962 se Nelson začíná věnovat i sólové kariéře, nejprve se skupinou Cherokee Cowboys (v ní původně působil jako baskytarista). Přestože až do poloviny sedmdesátých let nemá sám vlastní velký hit, je v roce 1973 uveden do skladatelské dvorany slávy v Nashville. Mezi jeho ceněná alba z tohoto období patří Phases And Stages (1974) a bluesovější Shotgun Willie (1971). V roce 1970 Nelson přesídlil do New Yorku. Milníkem v jeho kariéře se stává album Red Headed Strangers (1975) a singl Blue Eyes Craying In The Rain (1975), který byl oceněn Grammy. V té době se stává i výraznou postavou hnutí "Outlaws", jenž se postavilo proti přežitým tradicionalistickým formám na poli country music. V Nelsonově hudbě se objevují prvky jazzu, blues, gospelu i rocku. Začíná také spolupracovat s Waylonem Jenningsem - m.j. úspěšná nahrávka Good Hearted Woman. Ceněné je též album Two For The Road (1979). Úspěšné období v 2. pol. 70. let doprovázejí m.j. písně Georgia On My Mind a Mamas Don´t Let Your Babies (v obou případech Grammy za r. 1978). Nelson se objevuje i v řadě filmů, např. Electric Horseman (1980), Honeysuckle Rose (1980), Barbarosa (1982), Songwriter (1984), Red Headed Stranger (1987) a seriál Miami Vice (1986). Postavení country hvězdy v USA (v Anglii se nikdy příliš neprosadil) si upevňuje i v osmdesátých letech. K největším hitům patří On The Road Again (1981, cena Grammy), Always On My Mind (1982, cena Grammy), To All The Girls I´ve Loved Before (duet s Julio Iglesiasem, 1984). V roce 1985 se podílí na úspěšném projektu Highwayman. Opětovný ohlas sklidilo v r. 1995 album Across The Borderline (1993), na němž spolupracovali i Bob Dylan a Paul Simon.

Klobouček (Vysílání: 13.06., 03.00 hod., ČT2)
Tento díl Kloboučku představuje moravskou skupinu Maraca, která má zcela nezastupitelné místo na naší hudební scéně. Tato parta výborných muzikantů se totiž věnuje převážně zhudebňování textů portugalského básníka Fernanda Pessoi a tomu samozřejmě přizpůsobuje i svůj hudební styl. Dosahuje tím zajímavého účinku kombinace středoevropské hudby s prvky folkloru Pyrenejského poloostrova. Vedle toho skupina Mindway navazuje zcela přímočaře na hudbu hardcoru s příměsí rapu, ale občas překvapí posluchače i "jemnějším" soundem. Třetím hostem je trio Vícha, Martinek a Haruštiak, které zase hodně čerpá z odkazu dnes už klasického rocku a blues a zcela jistě jim není cizí ani odkaz legendárního Milese Davise.

Bet.E & Carlos Placeres (Vysílání: 14.06., 00.00 hod., ČT2)
Brazilská samba a její novodobá forma bossa nova prochází i dnes zajímavými proměnami. Bossa nova vznikla na přelomu padesátých a šedesátých let nedávno minulého století. U křtu této lehkonohé, taneční hudby byli američtí saxofonisté Stan Getz, Bud Shank a Paul Winter Ale hlavní zásluhu má komponující písničkář Joao Gilberto a skladatel Antonio Carlos Jobim. Vtip této inspirativní hudby, která má hořkosladký nádech a propojuje radost ze života, a smyslnost s nostalgií, spočívá v takzvaném off beatu. Akcenty jsou zde kladeny na liché, lehké doby. Polyrytmický doprovod je hlasitější než melodie, která se napínavě šeptá.

9.6.2009 01:06:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek



Časopis 21 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno celý článek

další články...