Hudební tipy 38. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekZdeněk Petr
Málokdo zná jméno producenta, před nímž se třásla nejedna popová hvězda, autora nesmrtelných písniček, jako je Kristýnka nebo Ten dělá to a ten zas tohle. Na Zdeňka Petra, od jehož narození zanedlouho uplyne 105 let, vzpomínají M. Kubišová, P. Janda, Z. Svěrák a další (2019). Kamera R. Šplíchalová. Režie K. Vondrová. Hudební skladatel, klavírista, dirigent, rozhlasový redaktor a rozhlasový režisér Zdeněk Petr (*21. 9. 1919 – †5. 12. 1994) byl odchován swingem a do konce života zůstal věrný svým profesionálním nárokům. Jeho pověstná posedlost dokonalostí sice zaručovala vysokou profesionalitu, ale byla náročná pro spolupracovníky. Dodnes se tradují historky o hvězdách, které rozplakal, o nahrávacích frekvencích, které rušil, jakmile nebyl zpěvák připraven. Jeho puntičkářství bylo také zdrojem vtipných historek. Biografický dokument o skladateli a producentu Zdeňku Petrovi nabízí kromě osobního příběhu průřez světem české populární hudby od 30. do 90. let minulého století, poskytuje vhled do historie předválečné populární hudby, do doby, kdy Zdeněk Petr pracoval s R. A. Dvorským, s Voskovcem a Werichem. Dozvíme se o vlivu politických požadavků na hudbu po roce 1948, a o vzniku české popové scény, kdy Petr vychoval celou generaci slavných českých popových zpěváků. Využity byly bohaté televizní archivy – televizní písničky, klipy, písničky z Osvobozeného divadla i ukázky z filmu Císařův pekař. Málokdo dnes ví, že Zdeněk Petr je autorem skladby Ten dělá to a ten zas tohle nebo kultovní Kristýnky. Na Zdeňka Petra vzpomíná Marta Kubišová, Petr Janda, Zdeněk Svěrák, Jiří Černý, Naďa Urbánková, Pavlína Filipovská a další.
Vysílání: 17.9., 22.35 hod., ČT art
Doupě Lenky Filipové
Populární zpěvačka a skladatelka v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. Režie V. Bělohradský. Kytaristka, zpěvačka i skladatelka. Lenka Filipová je vzácným případem umělkyně, která mistrovsky ovládá svůj nástroj, dovede s ním překračovat a propojovat žánry, a přitom vystřihnout chytlavou písničku, jíž každý rozumí. Od té doby, co v roce 1981 debutovala albem Zamilovaná, si posluchače nejen v České republice získala klasikou, popem, šansony, interpretací keltské hudby i s elektrickou kytarou. Dnes Lenka Filipová v klubu Doupě ukáže různé odstíny muziky, které utvářely a stále utváří její hudební příběh.
Vysílání: 20.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art
Jak se dělá pop: Rozmach festivalů
Pohled na rozdílnou historii a vnímání společného prožívání hudebních zážitků v Evropě a USA. Kanadský hudební cyklus. Hudební festivaly se staly kulturním fenoménem, který po celém světě oslovuje miliony fanoušků. Cesta k jejich dnešní podobě, ale byla velmi trnitá a provázená finančními neúspěchy i násilím. Dokument se zaměřuje na některé z nejznámějších festivalů v historii, jako jsou Woodstock '99, Glastonbury, Monterey Pop, US Festival nebo Bonnaroo. Přibližuje nejen jejich historii, ale zkoumá i jejich význam pro vytváření celé popkultury. Filmařům se podařilo natočit rozhovory s Jackem Casadym z Jefferson Airplane, Michelle Phillips z The Mamas & the Papas nebo Kevinem Drewem z Broken Social Scene.
Vysílání: 20.9., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 26.9., ČT art
Pocta Freddiemu Mercurymu
Největší hudební hvězdy 20. dubna 1992 uctily svým vystoupením na stadionu ve Wembley památku frontmana kapely Queen. Freddie Mercury byl hvězdou největší velikosti a jeho odchod v listopadu roku 1991 zasáhl celý hudební svět. Po úvodním šoku se zbylí členové skupiny Queen rozhodli uspořádat velký koncert k uctění jeho památky, přičemž výtěžek z celé akce se rozhodli věnovat na boj proti nemoci AIDS, která se stala frontmanovi jejich skupiny osudnou. Kapela oslovila řadu hvězd, které účast přijaly, a navíc se vzdaly honoráře. Výsledkem jejich společného úsilí byl koncert, který se řadí mezi ty nejlepší v celé rockové historii. Atmosféra plná emocí, smíšené pocity radosti a smutku, kterou sdíleli fanoušci na stadionu, televizní diváci po celém světě i účinkující, byla zážitkem, na který se nezapomíná.
Vysílání: 21.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art., 27.9., ČT art
PopStory
Aneb od vinylu k iPodu – Zvuky a média. Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti (2016). Režie J. Skalický. Vzpomenete si ještě, jaký je rozdíl mezi standardní deskou, elpíčkem a singlem? Nebo už patříte ke generaci, která přetáčela magnetofonové kazety pomocí tužky? Měli jste dvojče? A kdy se vlastně přestalo chodit nakupovat hudbu do obchodu? Co se tím změnilo? Médiím a vývoji technologie distribuce a šíření hudby je věnován druhý díl PopStory – Zvuky a média. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus, který se ve čtyřech částech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Projekt, na němž se rovněž autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 22.9., 20.15 hod., ČT art
Legendy folku a country 2/13
Folk 1965–1975. Rozhovory, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností na uplynulé půlstoletí F&C hudby v bývalém Československu (2000). Připravil J. Vondrák. Druhý díl dokumentárního cyklu je věnován vývoji folkové hudby v Československu v průběhu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Pořad obsahuje unikátní archivní záběry, vzpomínky a rozhovory s hudebníky, textaři i pamětníky, stejně tak ukázky konkrétních skladeb. J. Tichota vypráví o návštěvě folkového amerického folkového zpěváka P. Seegera v roce 1964. J. Traxler zmíní potíže s názvem skupiny Skiffle kontra. Vzpomínají folkoví bardi V. Merta, J. Hutka, V. Veit, V. Třešňák, B. Frídl, duo Paleček-Janík, připomenuti jsou K. Kryl, P. Kalandra. Nejprve hráli převzatý repertoár, vzory byli B. Dylan, Donovan, Simon a Garfunkel, pak vznikala vlastní tvorba. Rok 1968 a první nahrávky Kryla, Mertova deska vydaná ve Francii. Hraní na Karlově mostě nebo v galerii Platýz, Krylovy Jeřabiny, a svoboda, kterou přerušil příjezd tanků v srpnu 1968. Krylovo album Bratříčku, zavírej vrátka. Paleček a Janík a jejich hity Hele lidi a Valčíček. Normalizační zlom, zákazy. J. Černý vzpomíná na 3. ročník festivalu folkové a country hudby a P. Hammela. Připomenut je ostravský P. Streichl, brněnská dvojice Vondrák-Bodlák, Menší bratři, B. Mikolášek. Vzníká sdružení Šafrán, noví písničkáři P. Lutka, D. Voňková, P. Žalman Lohonka, Minnesengři, Z. Michnová, O. Petr a Marsyas. Spirituál kvintet je posílen bratry Nedvědy. Sourozenci Ulrychovi a jejich album Nikola šuhaj.
Vysílání: 22.9., 22.40 hod., ČT art
TIP!
Časopis 40 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Karel Gott pět let od zpěvákova úmrtí
Karel Gott 1986
Koncert z pražské Sportovní haly. Uvádíme jako vzpomínku na Karla Gotta, od jehož úmrtí vče ...celý článek
Hudební tipy 41. týden
Vyvěste fangle
Písničky Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého v podání předních herců pražských divadel (1990). Úč ...celý článek
Hudební tipy 40. týden
Jimmy Carter – Rock N Roll President
Láska k hudbě a přátelství s mnoha hudebníky, třeba s Williem Ne ...celý článek
Časopis 40 - sekce
DIVADLO
Sympozium PQ Technologie v divadle
Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru v termínu 16.–18. října 2024 pořádá odborné symp celý článek
OPERA/ TANEC
Bennewitzovo kvarteto nové album
Bennewitzovo kvarteto patří mezi současnou mezinárodní špičku komorní hudby. Koncertuje na prestižních pódiích celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Vidět filmem
Vidět filmem (1/6) - Mistři kamery éry němé
Objevný příběh Jana Kříženeckého a jeho následovníků, kteří na celý článek