zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 11. týden

Woodstock: festival jedné generace

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Televizní písničky a songy Eduarda Krečmara
Autor písničkových textů pro řadu renomovaných zpěváků včetně K. Gotta pozítří oslaví 80. narozeniny (2004). Eduard Krečmar (nar. 17. 3. 1942) je český písňový textař a libretista, spoluzakladatel a zpěvák rock´n´rollové skupiny Sputnici. Po maturitě studoval na VŠE, ale studium nedokončil a stal se profesionálním textařem a libretistou. Koncem 60. let minulého století začal spolupracovat s divadlem Rokoko a dalšími divadly a malými scénami – Paravan, Semafor, Apollo. Zároveň se stal stálým spolupracovníkem Vobrubova týmu a pravidelně se jeho texty objevovaly jako součást televizních pořadů Píseň pro Rudolfa III, Vysílá studio A aj. Velmi často se uplatňují jeho texty v českých filmech, například ve filmu Metráček, v hudební televizní pohádce Zlatovláska, v televizních seriálech Zdivočelá země, Hotel Herbich aj. Píše texty písní pro nejznámější a renomované zpěváky české populární hudby.
V sestřihu písní z cyklu Kam zmizel ten starý song uslyšíte: Boty proti lásce, Ještě se mi směj, Šlechtici, Sklípek, Prý jsem zhýralá, Až na vrcholky hor, Jen se hádej, Hvězdičko blýskavá a jiné v podání K. Gotta, Y. Přenosilové, H. Zagorové, P. Nováka, V. Martinové, P. Janů, V. Neckáře, M. Kubišové a mnoha dalších.
Vysílání: 15.3., 23.05 hod., ČT art

Bigbít (25/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Rock v popu. Studio M a Hitšaráda. M. Rottrová, P. Novák, J. Spálený, P. Janů, J. Kratochvílová, P. Hammel, M. Varga, M. Žbirka a další (1999). Režie V. Křístek. Přelom sedmdesátých a osmdesátých let znamenal prorůstání bigbítu do popu a obráceně. Marie Rottrová postupně začala inklinovat k repertoáru pro širší publikum, i když její skupina stále měla v repertoáru i jazz. Petr Novák nikdy neopustil svou lásku k bigbítu, v roce 1975 natočil monotematickou desku, rockovou operu Kráska a zvíře. Jan Spálený zhudebnil verše V. Nezvala Edison a Signál času. Objevila se živelná Jana Kratochvílová, která záhy emigrovala, a další nová rocková zpěvačka – Petra Janů. Prezentace rocku v televizi byla sporadická, ojediněle v cyklech Studio M a Hitšaráda. Na Slovensku byla situace k rocku příznivější, pokračoval Pavol Hammel a Marian Varga a objevily se nové skupiny – např. Fermáta. Z Modusu se vyčlenil Miro Žbirka, v roce 1982 porazil v oblíbenosti Karla Gotta a stal se Zlatým slavíkem.
Vysílání: 16.3., 22.05 hod., ČT art

Woodstock: festival jedné generace
Příběh nadčasové události, která svou atmosférou a úžasnou muzikou psala dějiny populární hudby. Americký dokument. V srpnu roku 1969 se téměř půl milionu lidí ze všech koutů Spojených států, ale i celého světa, sešlo na malé farmě ve státě New York na hudebním festivalu. Přišli za skvělou muzikou, ale zažili něco mnohem většího a hlubšího. Poznali atmosféru naprostého porozumění a souznění, která vycházela z ideálů květinové revoluce. Festival Woodstock se stal první velkou hudební akcí, které položila základy dalším velkým koncertům. Toto prvenství sebou neslo i obtíže, které byly dány nezkušeností pořadatelů a enormním zájmem posluchačů. Díky snaze organizátorů a okolního světa, ale i díky neskutečnému přístupu všech účastníků, proběhla celá akce bez vážnějšího incidentu. Dokument postavený na výpovědích přímých účastníků z řad pořadatelů i diváků přináší originální příběh festivalu ve Woodstocku od prvotní myšlenky až po závěrečné vystoupení Jimiho Hendrixe a odjezd posledních fanoušků.
Vysílání: 16.3., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 21.3., ČT art

Legendy folku a country 11/13
Poezie ve folku. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Kamera M. Mališka. Scénář a režie J. Vondrák. Nad významem pojmu poezie se zamýšlejí nejen legendární básník Josef Kainar z historického obrazového záznamu, ale i současné osobnosti folkové scény Vladimír Třešňák, Vladimír Merta, Zdeněk Vřešťál, Karel Plíhal, Marek Eben, Jarek Nohavica a mnozí další. Zhudebněnými básníky kromě jmenovaného Kainara byli Jaroslav Seifert, Jan Skácel, Jiří Orten, dokonce Ján Kolár (Slávy dcera), nebo Karel Hynek Mácha (Máj). Někteří folkoví zpěváci přebásnili i zahraniční vzory, jako byl např. francouzský Georges Brassens nebo Bulat Okudžava či Vladimír Vysockij.
Mirek Kovářík (*15. 8. 1934 – †4. 3. 2020), který se v tomto dokumentu stává jakýmsi putujícím průvodcem, byl český divadelník, kulturní publicista a redaktor, moderátor a vysokoškolský pedagog. Byl neúnavným propagátorem moderní české poezie, výborným recitátorem a dlouholetým moderátorem hudebního festivalu Porta. Objevil pro českou poezii Václava Hraběte, byl jeden z prvních, kdo u nás recitoval Kerouaca a Ginsberga. Jemu patří také dík za to, že američtí beatníci jsou u nás možná větším pojmem než v samotné Severní Americe.
Vysílání: 20.3., 22.40 hod., ČT art

7.3.2022 16:03:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 51 (2001) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 51 - sekce

DIVADLO

Portugálie v Činoherním klubu

A. Bendová a O. Sokol (Foto archiv divadla)

V Činoherním klubu uvedou v premiéře 21. prosince od 19.30 hru PORTUGÁLIE maďarského autora Zoltána Egressyho. celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Čertova stěna

Čertova stěna – režie D. Pountney, premiéra 20.12.2001 (Foto archiv divadla)

Národní divadlo v Praze připravilo na 22. prosince 2001 premiéru opery Čertova stěna Bedřicha Smetany v hude celý článek

další články...