zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 9. týden

Laura a její tygři

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Televizní písničky a songy Lou Fanánka Hagena
Autorské písně z pořadu Kam zmizel ten starý song známého textaře a frontmana skupiny Tři sestry (2004). Textař Lou Fanánek Hagen se narodil jako František Moravec v Praze. Vystudoval strojnickou fakultu ČVUT a stal se inženýrem. Uměleckou dráhu nastoupil v Bráníku v roce 1985, kdy se stal členem skupiny Tři sestry, a začal pro ni psát hudbu i texty. Později se stal jedním z nejžádanějších českých textařů. V roce 1990 vyšlo první album skupiny Tři sestry a dostavil se úspěch, začínal psát texty i pro jiné hudebníky a skupiny včetně popových zpěváků. Neváhal ovšem současně otextovat ve své době komerčně úspěšný animovaný seriál Šmoulové. Psal i parodické texty pro dvojici Těžkej Pokondr, Dádu Patrasovou atd. Některé z jeho písní či jejich části až zlidověly či se zařadily mezi rčení. V pásmu jeho autorských písní, které vzniklo jako doplněk k pořadu Kam zmizel ten starý song, uslyšíte písně: Život je takovej, Kovárna, Zelená, Průša, Nájem zvedej, Pijánovka, Teď královnou jsem já a další.
Vysílání: 01.3., 22.55 hod., ČT art

Laura a její tygři
Bílé košile, černé kravaty, černé brýle, krásné zpěvačky a rocková dechová sekce, to byl koncert skupiny Laura a její tygři k příležitosti oslavy 30 let jejich existence z brněnského Sono centra (2016). Režie P. Jirásek. V lednu 1986 představil kapelník Karel Šůcha v mosteckém Neprakta klubu svoji novou skupinu, která vešla do dějin české rockové scény pod názvem Laura a její tygři. Energická hudba a přitažlivá pódiová show napomohly kapele k raketovému vzestupu a poté, co dobyla domácí pódia, zamířila do světa. Kapela koncertovala na festivalech a v klubech třech kontinentů. Přinášíme vám záznam koncertu z brněnského Sono centra k 30. výročí vzniku kapely.
Vysílání: 01.3., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 02.3., ČT artt

Bigbít (23/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Státem tolerovaný rock aneb od bubble gum po hard rock. Konec 70. let a Olympic, J. Schelinger a F. Ringo Čech, V. Neckář a Bacily, Katapult a další (1998). Režie V. Křístek. V druhé polovině 70. let se rockové kapely buď rozpadly, nebo stěží přežívaly. Olympic po odchodu J. Korna hledal svoji cestu. M. Broum vypráví o kapele Perpetuum Mobile a "lanu" od P. Jandy. F. R. Čech se svou kapelou po období tzv. "žvýkačkové hudby" angažoval zpěváka J. Schelingera a nastartoval éru, v níž se slovy F. R. Čecha svářeli Zappa s Black Sabbath. Do zpěvákovy smrti (ale ani po ní) však nepřekročili slávu hitu Holubí dům autorů Svěrák-Uhlíř. Ke slovu se přihlásil hard rock a jako kometa zazářila skupina Katapult, jejíž popularitu potvrdilo vítězství v anketě Zlatý slavík 1979. Zajímavou éru začal zpěvák V. Neckář a skupina Bacily, jejíž významnou součástí byl kytarista a autor O. Petřina. Také obnovený Framus Five M. Prokopa se začal hlásit ke slovu. Nastal slavný návrat Olympicu na výsluní s koncepčními alby Prázdniny na zemi, Ulice a Laboratoř, které vznikly ve spolupráci s textaři Z. Rytířem a P. Vrbou. A vznikly dodnes populární hity Až (Katapult), Osmý den a Jasná zpráva (Olympic)...
Vysílání: 02.3., 22.05 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (9/10)
Michael Kocáb hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Cyklus představí osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal.
V každém díle rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 04.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 05.3., ČT art

Legendy folku a country 9/13
Ostatní festivaly. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Scénář a režie J. Vondrák. Píseň Jarka Nohavici Pravda a lež otevírá devátý díl dokumentárního televizního pořadu Legendy folku, který je věnován festivalům a klubům. Jiří Černý uvádí, že v letech 1969–1973 ožila pražská Lucerna country festivaly a ty se pak od sedmdesátých let minulého století konaly na nejrůznějších místech. Mezi nejvýznamnější kluby v Praze patřila Malostranská beseda, která byla původně založena jako český obrozenecký spolek v roce 1868. Jeho duší v období normalizace byl Robert Radosta. Mirek Kovařík hovoří rovněž o klubech na Slovensku, kam zajížděl zpočátku s Karlem Krylem, a Josef "Mlok" Grim pak přibližuje pořádání severomoravské Porty pod názvem Zpívající Totem v Karviné a v Zábřehu na Moravě. Svoji důležitou roli měl Folkový kolotoč v Ostravě-Porubě, kde se objevovaly nové osobnosti, především Jarek Nohavica, Emil Pospíšil, Pavel Dobeš. Na recesistický festival Olomoucký tvarůžek vzpomíná Ivo Jahelka, který se zde seznámil s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou. Ve Valašském Meziříčí se konal Špalíček. A vznikl Festival politické písně v Sokolově.
Vysílání: 06.3., 22.40 hod., ČT art

21.2.2022 11:02:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek



Časopis 19 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn celý článek

další články...