zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 27. týden

Helena Růžičková

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bohdalová a Dvořák
Luděk Sobota uvádí díl z cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních komediálních dvojic, které se zapsaly do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg. Přední česká herečka Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. Poprvé zazářila coby dětská hvězdička v němém filmu Pižla a Žižla na cestách (1937). Po maturitě na dívčím reálném gymnáziu pár let vyučovala na základní škole v Ostravě, kde se seznámila se svým budoucím manželem. Poté se dostala na DAMU. Své studium musela ve druhém ročníku přerušit kvůli svatbě a brzkému narození dcery Simony Stašové, dnes rovněž slavné herečky. Jan Werich angažoval Jiřinu Bohdalovou do divadla ABC. Od roku 1967 bylo její domovskou scénou Divadlo na Vinohradech. Během své kariéry tato excelentní herečka zazářila v celé řadě rolí, a to jak na divadle, tak ve filmu a v televizi. Za hlavní role ve filmech Nesmrtelná teta a Fany získala dva České lvy. Vladimír Dvořák, skvělý textař, herec, scenárista, dramaturg, konferenciér, se narodil 14. května 1925 v Písku. Pracoval jako redaktor v deníku Mladá fronta, byl redaktorem Československého rozhlasu. Od poloviny padesátých let minulého století začal spolupracovat s Československou televizí, kde až do konce svého života vystupoval s Jiřinou Bohdalovou, zejména v pořadu Televarieté. V roce 1968 se stal šéfem Hlavní redakce zábavních pořadů ČST. Zemřel 28. prosince 1999 v Praze.
Vysílání: 04.7., 22.40 hod., ČT1
Opakování: 08.7., ČT1

Vichřice mezi životem a smrtí
Herečka nevšedního komického talentu, která uměla skvěle využívat svůj temperament, postavu, spontánnost a výřečnost. Helena Růžičková v ukázkách a vzpomínkách přátel M. Formáčkové, V. Glazara, Z. Trošky, M. Ransdorfa a dalších (2005). Režie J. Novák. Když po dlouhém boji se zákeřnou nemocí zemřela herečka Helena Růžičková, mluvilo se v nekrolozích o odchodu velké české herečky a silného člověka. Režisér Troška napsal: "Helena se stala členem každé české rodiny a symbolem češství, a to v dobrém slova smyslu." Jiní psali o odchodu statečné ženy a velké herečky. Jaká však byla ve skutečnosti? Obraz výjimečné ženy skládají prostřednictvím vzpomínek její přátelé a známí...
Vysílání: 06.7., 23.05 hod., ČT1
Opakování: 12.7., ČT1

Saša
Legenda divadelního a filmového herectví Saša Rašilov ožije ve vzpomínkách vnuků Saši a Václava, L. Skořepové, Z. Procházkové, J. Mixy, F. Černého, P. Jirase, O. Suchého, R. Stodůlky a mnoha dalších (2008). Dokument J. Rásochy. Saša Rašilov, vlastním jménem Wenzel Rasch Ritter von Hessen, tedy Václav Rasch, rytíř Hessenský, český herec první poloviny dvacátého století, výtečný komik a geniální mystifikátor. Člověk vznešeného jména, který sám aristokratický život nikdy nepoznal. Narodil se do obyčejné rodiny a žižkovský genius loci Rašilova výrazně utvářel. Toto prostředí plodilo drsný a přímý humor, který byl pak v hereckém projevu Saši Rašilova už navždy patrný. V letech po skončení první světové války prochází kabaretem, na prknech Národního divadla v Praze pak ztvární mnohé významné role. Dokument z cyklu Příběhy slavných sleduje dvě linie: hledání odkazu a kořenů. Průvodci jsou kromě vnuků Saši a Václava také L. Skořepová, M. Nesvadba, S. Fišer, J. Pleskot, prof. F. Černý. Filmovou kariéru připomenou a zhodnotí historikové P. Taussig, J. Jiras a J. Mixa.
Vysílání: 07.7., 02.15 hod., ČT1

Laďka Kozderková
Jeden z prvních medailonů výrazné a skvělé zpěvačky a herečky Laďky Kozderkové, jejíž nedožité 75. narozeniny jsme si v minulých dnech připomněli (1971). Dále účinkuje G. Oplustil. Scénář J. Müller. Kamera J. Motejl. Režie A. Nosek. Ladislava Kozderková (*26. 6. 1949 – †7. 11. 1986) byla předčasně zesnulá talentovaná muzikálová zpěvačka a komediální herečka. Pro své výkony dostala přezdívku „česká Barbra Streisandová“ nebo „Lady Muzikál“. V hudebním pořadu Dvacet minut s písničkou zpívá několik méně známých písní ze svých uměleckých počátků – Tvůj stín, Barbados, Jarní píseň a další. Pořad uvádí dlouholetý televizní dramaturg a scenárista Gustav Oplustil.
Vysílání: 02.7., 23.15 hod., ČT art

Cirque du Soleil: Saltimbanco
Špičková akrobacie, inspirovaná městským prostředím. Jedna z nejúspěšnějších show světoznámé kanadské zábavní společnosti (1994). Představení Saltimbanco patří k nejúspěšnějším show z produkce kanadské zábavní společnosti Cirque du Soleil (Sluneční cirkus) a je její takříkajíc vlajkovou podívanou, neboť má všechny znaky, kterými se Cirque du Soleil na světové zábavní scéně prosadil. Jde např. o jedno z prvních vystoupení, ve kterém jsou texty písní napsány ve smyšleném jazyce. Samozřejmě nechybí barvité extravagantní kostýmy, nápadité dekorace, a především úchvatné artistické výstupy na špičkové úrovni. Výraz saltimbanco pochází z italského "saltare in banco" (skákat na lavičce). Celé představení je volně inspirováno prostředím velkoměsta a jeho hrdiny jsou bezejmenné "červí" bytosti v bílých maskách, tvorové bez tváře a bez vůle, z nichž se však během času stanou osvícení svobodomyslní lidé (Baroques). Jedinečná podívaná nabízí mimo jiné ukázku brilantního žonglování, při němž žonglér nevyhazuje míčky do vzduchu, nýbrž je odráží od země, dále akrobacii na tzv. čínských tyčích, na ruské houpačce, čtveřici artistek na gumových lanech, svérázného pantomimického klauna Eddieho a řadu dalších. Saltimbanco je dokonalou ukázkou tzv. nového či moderního cirkusu, který se zásadně liší od tradičních manéžových produkcí, jaké ještě dnes přežívají v podobě z 19. století. Show byla poprvé uvedena pod velkým šapitó 23. dubna 1992, obnovenou premiéru měla 7. ledna 1999. Třetí turné ve verzi pro kamenné arény odstartovalo 31. července 2007. Právě tuto verzi měli možnost zhlédnout na vlastní oči i diváci v Praze v listopadu 2010.
Vysílání: 03.7., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 06.7., ČT art

24.6.2024 11:06:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 30. týden

Zlata Adamovská

Televizní klub neslyšících
Portrét Stanislava Kleisnera, jedinečného představitele naší pantomimy s více ne ...celý článek


Boleslav Polívka – 75 let

Boleslav Polívka

Klaunovo pozdní odpoledne
Životní kotrmelce i umělecké vzlety Bolka Polívky, který v těchto dnech oslaví 75 ...celý článek


Divadelní tipy 31. týden

Alena Vránová – Role mého života

Zpátky se Sobotou - Janžurová a spol.
Luděk Sobota uvádí komické scénky fenomenální české herečky I. Janžur ...celý článek


Alois Švehlík – 85 let

Alois Švehlík

Neobyčejné životy - Alois Švehlík
Portrét charismatického herce a vynikajícího dabéra, který osobně přibliž ...celý článek


Z první řady: Činoherní klub

Petr Nárožný (Impresário ze Smyrny)

Impresário ze Smyrny
Petr Nárožný jako přítel operních umělců (a umělkyň zvláště) v komedii C. Goldoniho s ...celý článekČasopis 30 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 30. týden

Paříž v zrcadle času

IT archeologie – virtuální klony chrámů v Baganu
Záchrana svatyň poškozených nejsilnějším zemětřesení celý článek

další články...