zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na ČT - 37. týden

Viktorie Čermáková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Příběhy slavných - Karel Effa/ Zlomený vlastenec (10.září od 20.55 hodin na ČT1)
Karel Effa - majitel obličeje, který se jen tak nevidí, představitel malých rolí, které se jen tak nezapomínají, muzikant, bavič, sportovec. Jeho přátelé jmenují ještě další přívlastky: laskavý, nekonfliktní, profesionální, kamarád, vřelý, srdečný. Ovlivnila jej řada významných momentů, které se odehrály v jeho soukromých dějinách. Komplikovaný vztah nechtěného dítěte k matce, válečná zkušenost z vládního vojska, ovlivnění americkou kulturou 30-40 let, kterou poznal prostřednictvím vojáků armády USA, slávistické fandovství, důvěra ve společenské změny na konci šedesátých let i následné sankce, vztah k rodině, dětem a vnukům. Na divadelního a filmového herce, kabaretiéra i oblíbenou postavu televizních estrád vzpomínají jeho vnuci Jan a Jiří, z kolegů a kamarádů jsou to především Lubomír Lipský, Josef Dvořák, Ladislav Županič, Hana Talpová, vedle nich i skalní slávista František Veselý aj.

Osudy hvězd: Viktorie Čermáková (13.září od 11.20 hodin na ČT2)
Ve čtyřech letech hrála ve filmu Lucie a zázraky hlavní roli. Dvacet let byla divadelní herečkou a dnes patří k nejzajímavějším osobnostem divadelní režie u nás. Viktorie Čermáková nepracuje pro zavedená kamenná divadla, přesto vytváří inscenace, o kterých se mluví..ať už to byla Faidra, Horáková a Gottwald nebo Česká pornografie.

Zveme vás do divadla: Smrt Pavla I. (13.září od 20.00 hod. na ČT2)
Jeden z nejvýznamnějších představitelů ruské moderny Dmitrij S. Merežkovskij psal své nejlepší jevištní dílo za pohnuté atmosféry první ruské revoluce 1905. Mistrně v něm vystihl dvojí tvář nemilovaného syna Kateřiny Veliké, cara Pavla I. - bezskrupulózního tyrana, řádící bestie, i něžného milence a sentimentálního snílka. Na ruskou scénu se drama dostalo až po pádu samoděržaví a posléze ve dvacátých letech, kdy již autora bolševický režim přinutil odejít do emigrace, prošlo úspěšně evropskými jevišti. Historicky věrné, psychologicky výstižné a dramaticky strhující podání přízračného ovzduší despocie a její krutosti v kontrastu s křehkostí člověka - to vše vytvořilo z Merežkovského hry jeden z nejsugestivnějších obrazů ruských dějin. Zároveň se jedná i o mimořádně silné dílo plné nadčasových dimenzí. Na půdorysu společenské tragédie rozvíjí se i tragédie rodinná, v závěru nabývající mohutnosti antických tragédií.
Po vysoce ceněných, (a oceněných), inscenacích Prostopášník, Znamení kříže a Amfitryon se jedná o další režii jedné z nejvýznamnějších současných českých divadelních režisérek Hany Burešové na scéně Městského divadla Brno. Ve spolupráci s překladatelkou Danuší Kšicovou a dramaturgem Štěpánem Otčenáškem připravila inscenaci, která je v mnoha ohledech výjimečná ? ať již volbou dramatického textu, tak i samotnou realizací. V té jí byly významnými pomocníky uznávaný scénograf a architekt Tomáš Rusín a oceňovaný hudební skladatel Vladimír Franz. V hlavní roli v představení exceluje Erik Pardus a za svůj výkon byl po právu oceněn Cenou Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku 2007 Cenou Thálie 2007. V dalších rolích jsou nepřehlédnutelní Irena Konvalinová, Petr Štěpán, Igor Ondříček, Viktor Skála a další. Kvality díla byly také oceněny Cenou Alfréda Radoka 2007 v kategoriích Inscenace roku a Hudba.
Režie televizního záznamu se ujal Ondřej Kepka a velký podíl na kvalitě celého pořadu má i kamera Honzy Štangla. Záznam byl natočen v květnu roku 2008 v Městském divadle Brno.

Divadlo žije! (13. září od 22.40 hod. na ČT2)
Vůbec poprvé se na českém jevišti můžete seznámit se zřejmě definitivně poslední komedií Williama Shakespeara. Hru Dva vznešení příbuzní, pod jejímž autorstvím je kromě nejslavnějšího dramatika všech dob podepsán i jeho mladší současník John Fletcher, nastudoval s herci Národního divadla režisér Ivan Rajmont.
Slovenské národní divadlo hostovalo na hradeckém festivalu Divadlo evropských regionů s inscenací hry A. P. Čechova Tři sestry. Inscenace, jejíž děj přesadil režisér Roman Polák (pro někoho možná provokativně) do současného Čečenska, je hereckým koncertem nejen osvědčených stálic slovenské divadelní scény, ale především mladé generace slovenských herců.
Z inscenací divadel v českých krajích a Praze vám dále nabídneme například českou premiéru prvotiny Roberta Musila Snílci. Dramatický pandán slavného románu Muž bez vlastností nastudoval v Divadle Komedie Dušan Pařízek. Pozveme také vás do Chebu na inscenaci staré orientální Legendy o křídovém kruhu či do Plzně na brilantní komedii Neila Simona Řeči a také na čerstvě namíchaný koktejl z poetiky filmaře Tima Burtona, který se pod názvem Bártndžus podává v plzeňském loutkovém divadle Alfa. Setkáte se i s Baronem Prášilem, kterého v Divadle ABC ztělesnil Oldřich Vízner. A pokud jste se přes léto rozhodli uspořádat divadelní festival, ředitel toho největšího v Česku, vám poradí, jak na to.

8.9.2008 21:09:35 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Janáček Brno 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 45. týden

Miloš Kopecký

Komici na jedničku - Miloš Kopecký
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na kariéru výjimečného českého herc ...celý článek


Divadelní tipy 44. týden

Pavel Zedníček

Komici na jedničku - Luděk Sobota
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijal skvělý herec a k ...celý článek



Časopis 44 - sekce

OPERA/ TANEC

Tajemství života Bedřicha Smetany

Tajemství života Bedřicha Smetany

Tajemství života Bedřicha Smetany
Co bylo skutečnou příčinou smrti zakladatele české národní hudby? Názory celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hovory s TGM

Hovory s TGM

Hovory s TGM
Jedno neobyčejné setkání dvou ikon první republiky – podle knihy Karla Čapka (2018). V r celý článek

další články...