zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rašín - Hovory s TGM

Ondřej Vetchý (Rašín)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Rašín
Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil v hlavních rolích dramatického příběhu o konci Rakousko-Uherska, o vzniku samostatného Československa a jeho hrdinech Aloisi Rašínovi a Karlu Kramářovi, kteří neprávem zůstali ve stínu Masaryka a Beneše. Premiéra filmové verze výpravného filmu České televize. Dále hrají: Z. Stivínová, L. Vlasáková, T. Töpfer, V. Jandák, V. Preiss, J. Novotný, J. Plouhar a další. Kamera M. Janda. Scénář a režie J. Svoboda (Premiéra).
Vyhlášení samostatného Československa si každoročně připomínáme 28. října jako významnou událost, která je nejčastěji spojována se jmény Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. V tento slavnostní den Česká televize do svého vysílání připravila filmové zpracování příběhu mužů, kteří neprávem zůstali ve stínu zmíněných dvou slavných jmen. Byli to především Alois Rašín a Karel Kramář, kteří se po rozpadu Rakousko-uherské monarchie o vznik Československa zasloužili stejnou měrou. Zatímco Masaryk s Benešem působili v zahraničí, Rašín s Kramářem organizovali informační síť a dodávali exilové vládě potřebné informace o mocnářství a podporovali jejich činnost zevnitř. Po vyzrazení tzv. Maffie byli mezi uvězněnými samozřejmě také Rašín s Kramářem a oba byli odsouzeni k trestu smrti. Rozsudek přenesli k podpisu císaři v době, kdy ležel v bezvědomí na smrtelné posteli. Nově zvolený císař jim v rámci amnestie zmírnil tresty smrti na patnáctileté vězení. Díky tomu se pak mohli osobně zasloužit o vznik našeho státu, který vyvrcholil událostmi v říjnu 1918. Scénář k filmu napsal Jiří Svoboda, který tento film pro Českou televizi také režíroval. Do hlavních rolí obsadil vynikající herce Ondřeje Vetchého jako Rašína a Miroslava Donutila jako Kramáře. V rolích jejich manželek excelují Zuzana Stivínová a Lenka Vlasáková, stejně jako Tomáš Töpfer ve významné postavě hlavního žalobce Premingera. Film nabízí nejen náhled do naší minulosti, do doby, kdy národní hrdost a vlastenectví patřilo k základnímu charakterovému vybavení každého člověka, ale nabízí také velké dramatické příběhy těch, jejichž životy byly naplněním významu slov „zasloužil se o stát“.
Vysílání: 28.10., 21.00 hod., ČT1

Hovory s TGM
Český historický film o jednom neobyčejném podzimním setkání dvou ikon první republiky – Karla Čapka a Tomáše Garriguea Masaryka. V hlavních rolích s Janem Budařem a Martinem Hubou podle knihy Karla Čapka (2018). Scénář P. Kosatík. Kamera J. Malíř. Režie J. Červenka.
Podzim 1928. Do letního sídla prezidenta Masaryka (M. Huba) v Topoľčiankách přijíždí spisovatel Karel Čapek (J. Budař), aby prezidentovi oznámil, že jejich kniha rozhovorů je téměř hotová, a také mu chce nabídnout část honoráře. Jejich kniha rozhovorů má být vydaná k výročí deseti let od vzniku samostatného Československa a termín vydání se pomalu blíží. Masaryk však Čapkovi nečekaně oznámí, že ji nebude možno vydat, neboť si to nepřeje jeho rodina. Rozčarovaný a rozhozený Čapek nijak neskrývá své podráždění, čehož si pochopitelně všimne i Masaryk, ale své stanovisko nijak změnit nehodlá. Čapek však kvůli knize obětoval nemálo svého času a hodlá prezidenta o vydání knihy přesvědčit stůj co stůj. Situaci mu ale ztěžuje to, že mu brzy jede zpáteční vlak. Masaryk nato vyzve Čapka na procházku po okolí a v tomto podzimním dopoledni se začne rozehrávat nevšední rozhovor s rozličnými tématy od osobních životů obou mužů, politiky, víry, povaze Čechů až po lásku.
Režisér Jakub Červenka natočil podle scénáře Pavla Kosatíka komorní, až intimní drama, v němž dominují herecké výkony obou představitelů – Martina Huby v roli T. G. Masaryka a Jana Budaře coby Karla Čapka. Snímek také vypovídá mnoho o obou těchto významných postavách našich dějin. Především ale o prvním československém prezidentovi, jenž zde není pojat jako notoricky známý „tatíček“ a plastická figurka z učebnic, ale jako každý jiný člověk se svými chybami a ctnostmi. Zajímavostí také je, že se premiéra snímku uskutečnila 18. října roku 2018. Tedy přesně sto let na den od vydání Washingtonské deklarace neboli Prohlášení nezávislosti československého národa, která oficiálně ustanovila samostatnost a budoucí směřování Československa zahraničním odbojem, a pod níž byl podepsán také Masaryk.
Vysílání: 29.10., 21.55 hod., ČT2

22.10.2020 12:10:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Literární tipy 24. týden

Enid

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Velikáni filmu... Václav Marhoul

Václav Marhoul

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní ...celý článek


Osudy zahradníka a cestovatele Benedikta Roezla

Král orchidejí

Král orchidejí
Jaké stopy zanechal na jihoamerickém kontinentu botanik Benedikt Roezl? (2004). Připravili K ...celý článek


Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z ro ...celý článek


Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek



Časopis 24 - sekce