zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 36. týden

S láskou Vincent

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Potrava duše & těla II (11/11)
Street art a ryba s baklažánem. Vysoko nad Marseillí se potkali dva mistři. Alexandre Mazzia, šéfkuchař ozdobený michelinskou hvězdou, a YZ, umělkyně street artu. Dva kumštýři v jednom světě - světě ulice. Součástí života Alexandra Mazzii bylo po dlouhou dobu i basketbalové hřiště. Několik let se věnoval svým kulinářským výtvorům a současně kariéře profesionálního basketbalisty. Zároveň holdoval streetballu, věnoval se street artu, rhythm & blues, hip hopu, rapu a všemu, co s tím souvisí. Objevil si nejprve Kandinského, ale i Miróa, Pollocka. Prostě široké kulturní pole. Hřiště, na němž se pohybuje YZ, je ulice, zeď. Tato světoběžnice zakotvila na několik týdnů v Marseilli. Do parády si vzala dálnici L2, kde se staví mimoúrovňová křižovatka. Město si u ní objednalo fresku dlouhou sedmdesát a vysokou osm metrů, symbolické vyzvání na cestu...
Vysílání: 31.8., 12.05 hod., ČT2
Opakování: 03.9., ČT2., 05.9., ČT2

Příběhy domů: Osuduplné č. p. 100
Historie domku dobrušského písmáka Aloise Beera se zachovala v dokumentárních nákresech i v neobvyklých vyobrazeních jeho obyvatel a zařízení (2008). Režie A. Culková. Málokteré stavení v Čechách se může pochlubit tak neobvyklou a pečlivou dokumentací jako domek Aloise Beera. Dobrušský malíř a písmák zaznamenal v osobitých obrázkových sešitech podobu jednotlivých místnosti svého domu do nejmenších detailů, od nábytku přes nástroje denní potřeby, až po vyobrazení jednotlivých obyvatel. Svérázný "dokumentarista", průkopník novot a enfant terrible společenského života v Dobrušce A. Beer přitom nebyl zdaleka jediným pozoruhodným obyvatelem domu. V jeho dlouhé historii najdeme vedle lidí rozličných řemesel (řezníků, pekařů, koželuhů) i třeba autora monumentálního Technického slovníku naučného. A zajímaví lidé zde žijí i více než sto let po Beerově smrti.
Vysílání: 31.8., 19.25 hod., ČT2

Náš venkov: Zasypaný kostel
Obec Radovesice zmizela kvůli těžbě uhlí pod výsypkou. Architekt Adam Kossler chce zjistit, zda pod nánosem zeminy nezůstal zachován kostel. Co na to říkají původní obyvatelé? Režie E. Andršová (Premiéra). Těžbě hnědého uhlí muselo v 70. letech ustoupit mnoho obcí. Jednou z nich jsou Radovesice, které zmizely pod nánosem výsypky z lomu Bílina. Mladý architekt Adam Kossler tvrdí, že tamní kostel mohl zasypání přežít a vypracoval ambiciózní plán, jak ho zpřístupnit. Co na jeho nápad říkají někdejší obyvatelé zasypané vesnice, kteří se ze svých domovů museli vystěhovat a rozprchli se do celé republiky? Někteří z nich se stále scházejí, aby si nejen připomínali staré časy a udržovali letitá přátelství, ale také předávali dál svědectví o době, která jim vzala střechy nad hlavou.
Vysílání: 05.9., 09.10 hod., ČT2
Opakování: 06.9., ČT2., 09.9., ČT2., 11.9., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých III (1/10)
Svět hradů a hradišť neustále přitahuje lidskou pozornost. Navštivme významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Podívejme se v unikátních animacích, jak některá z nich vypadala v dobách své největší slávy. Režie M. Polák (Premiéra). Svět hradů a hradišť – významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Třetí řada úspěšného cyklu režiséra Miroslava Poláka nás tentokrát zavede do západních Čech a přes Českolipsko ve dvou dílech započneme cestu východočeskou krajinou příběhů českých hradů. Chybět nebudou ani unikátní animace a letecké záběry. A hrady, na které se podíváme v prvním díle třetí řady? Radyně, Lopata, Starý Herštejn, Netřeb, Homberk, Osvračín, Lacembok, Litice, Drštka, Horšovský Týn, Chodský hrad, Poběžovice.
Vysílání: 06.9., 13.40 hod., ČT2
Opakování: 09.9., ČT2

Jujol & Gaudi
Spolupráce dvou geniálních architektů. Katalánský dokument. Geniální katalánský architekt Gaudí spolupracoval s dalším znamenitým architektem Jujolem. Od začátku si porozuměli i proto, že oba pocházeli z venkova, z kraje kolem Tarragony. První projekt, na kterém Jujol s Gaudím spolupracoval, bylo keramické obložení fasády Casa Batlló. Je sestavená z různých fragmentů, ale jsou tam i některé kruhové prvky, vyrobené speciálně pro tuto fasádu. Jujol byl pro Gaudího přínosem. Balkony domu "La Pedrera", fasáda Casa Batlló, lavičky v parku Guell. To byly hlavně jeho práce. Jujol byl ve své době druhý nejvýznačnější představitel nadčasové architektury. Neměl však smysl pro vlastní prosazení, pro image.
Vysílání: 31.8., 02.15 hod., ČT art
Opakování: 02.9., ČT art., 06.9., ČT art

S láskou Vincent
Vincent Van Gogh a jeho tvorba ve strhujícím animovaném filmu. Britsko-polský film (2017). Režie Dorota Kobielová a Hugh Welchman (Premiéra). Celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi S láskou Vincent (Loving Vincent) navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že "může komunikovat pouze skrze své malby". Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. V téměř hodinu a půl dlouhém snímku, který vznikal několik let, divák uvidí skoro 67 tisíc originálních olejomaleb. Kdyby se rozložily, dokázaly by podle tvůrců svou plochou pokrýt celý Londýn nebo newyorský Manhattan. Jedná se o první film svého druhu na světě. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci. V obsazení figurují jména jako Saoirse Ronan, Aidan Turner nebo Helen McCroryová. Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící se z deprese postřelí do hrudníku a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny. Film byl nominován na Oscara a vyhrál cenu publika na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy.
Vysílání: 03.9., 20.00 hod., ČT art

Noc v Louvru
Nevšední noční návštěva vyhlášeného muzea Louvre odkrývá pohledy skryté turistům (Premiéra). Živě pojatý francouzský uměnovědný dokument z nejnavštěvovanějšího muzea na světě – natočený v noci, zcela bez obvyklých návštěvníků. Unikátní prohlídkou provází francouzský herec, známý z vedlejší role Merovingiana v kultovním Matrixu, Lambert Wilson, ředitel muzea Louvre, Jean-Luc Martinez, i muzejní noční hlídač.
Vysílání: 04.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 09.9., ČT art

27.8.2020 12:08:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Velikáni filmu... Václav Marhoul

Václav Marhoul

11 barev ptáčete
Dokument zachycující vznik unikátního filmu Nabarvené ptáče, od režisérova zaujetí knižní ...celý článek


Literární tipy 24. týden

Enid

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Psychologické drama o začátku nového světa

Běžná selhání

Běžná selhání
Svět prochází globálním kolapsem, ale trojice žen se pokouší žít své životy lépe a opravdověj ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Filmové tipy 24. týden

Miroslav Donutil (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil v hlavní roli strhujícího příběhu o tom, že nic není takové, jaké se zdá. Z ro ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Výtvarné tipy 24. týden

Pařížské mosty – příběh stavebního inženýrství

Egypt (4/6)
Najde dobrodruh Belzoni zlatý poklad v chrámu Ramesse Velikého? Filmový cyklus BBC. V roce 1255 ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Osudy zahradníka a cestovatele Benedikta Roezla

Král orchidejí

Král orchidejí
Jaké stopy zanechal na jihoamerickém kontinentu botanik Benedikt Roezl? (2004). Připravili K ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek



Časopis 24 - sekce