zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino Art tipy 39. týden

Le Havre

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Le Havre
Pohádkově zastřená óda na dávno minulý bezstarostnější svět, solidaritu a pospolitost. Řadou cen ověnčený film vzniklý v koprodukci Finska, Francie a Německa (2011). Hrají: A. Wilms, K. Outinen, J.P. Darroussin, B. Miguel a další. Režie Aki Kaurismäki (Ve francouzském znění s titulky) (Premiéra). Starý Marcel Marx dávno rezignoval na své literární ambice a nyní si užívá bezstarostné existence coby čistič bot v titulním přístavním městě. Jeho poklidný život, který vedle práce zahrnuje vysedávání v oblíbeném baru a chvíle po boku milované ženy Arletty, náhle naruší zpráva o manželčině nemoci a nezletilý chlapec z Afriky, kterého hledá policie.

Výše popsaná premisa tentokrát nezakládala skličující sociální drama ani vyděračsky jímavou agitku. V rukou věhlasného finského režiséra Akiho Kaurismäkiho se naopak stává uhrančivým pozváním do světa na hony vzdáleného mnohoznačnosti a deziluzi dneška. Ještě více, než kdy dříve režisér tentokrát překonává vlastní pesimismus a dává svým hrdinům do vínku nejen pro jeho snímky charakteristickou, lehce apatickou povznesenost, ale i naději. Zvraty a potenciálně vyhrocené okamžiky inscenuje se svou typickou nedramatičností, která v počínání postav odhaluje absurditu. Celý film je pak stylizovaný po vzoru snímků z třicátých let, při čemž anachronický styl strnulých kompozic a znakovitého herectví Kaurismäki proměňuje do podmanivě bezstarostného retra. Díky zašlým lokacím přístavního města Le Havre a decentní tragikomičnosti pak snímek dýchá atmosférou staré Francie a evokuje nezapomenutelné tragigrotesky Jacquese Tatiho. Film Le Havre obrazil desítky filmových festivalů a jeho okouzlující šarm a humanistické vyznění mu vynesly řadu ocenění. Z premiérového uvedení na prestižním festivalu v Cannes si snímek odnesl Zvláštní uznání Ekumenické poroty a cenu FIPRESCI.
Vysílání: 22.9., 20.20 hod., ČT art

Roma
Impresivní portrét "věčného města" očima klasika italské kinematografie. Italsko-francouzský film (1972). Hrají: P. Gonzales, F. Florenceová, B. Barnesová, P. De Dosesová a další. Scénář a režie Federico Fellini (V italském a anglickém znění s titulky). Na počátku sedmdesátých let se ve tvorbě slavného italského režiséra Federica Felliniho objevily krátce po sobě dva snímky, jimiž vzdal hold svým milovaným místům. Vedle filmu Amarcord (1973), ve kterém se vrátil do míst svého dětství, malého přímořského městečka, kde se narodil, to byl hold městu jeho života ve filmu Roma (1972), s městem Římem v hlavní roli. Po pohledu zúženém na svět římské smetánky v dřívějším Sladkém životě se tentokrát Fellini vyznal ze své lásky ke krásnému i rozporuplnému velkoměstu a jeho jedinečným obyvatelům, a z obdivu k jeho historii. Mozaiku obrazů, faktů i fantazie skládá opět z otevřeně autobiografického pohledu. Chlapec z Rimini, pro něhož je Řím téměř legendárním městem z vyprávění, se s ním setkává jako mladý muž a je pohlcen jeho pulzujícím životem, doslova vtažen "do víru velkoměsta". V poslední části filmu se pak už jako zralý muž a filmař snaží postihnout obraz města mnohem plastičtěji a hlouběji, s důrazem na jeho historii a její propojení se současností. Ve své široce koncipované fresce kombinuje Fellini téměř dokumentární pasáže se snovými vizemi. Sám o filmu Roma řekl, že je jakousi kompilací filmů, které dosud natočil, i těch, které ještě nenatočil.
Vysílání: 22.9., 22.50 hod., ČT art

Šmírák Tom
Všechno to filmování není zdravé. Mrazivý thriller, který je zároveň mistrovskou reflexí samotného filmového umění (1960). Hrají: K. Böhm, M. Shearerová, A. Masseyová, M. Audleyová, J. Watson, P. Greenová, M. Goodliffe a další. Režie Michael Powell (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Mark Lewis, zaměstnanec filmového studia a fotograf, který si přivydělává pořizováním pornografických pohlednic, prožil neradostné dětství v roli pokusného králíka při vědeckých výzkumech svého otce. Vyrostl z něj osamělý voyeur, posedlý touhou zabíjet a zachytit okamžik smrti na filmový pás. Tento děsivý, zároveň však nesporně inteligentní film kritika v roce 1960 nedokázala strávit. Snímek, v němž autoritativní otec týrá malého Marka (otce hraje samotný režisér a malého Marka jeho vlastní syn), který později vyroste v tragického, leč sympatického zlosyna v podání Karlheinze Böhma, odkazoval na zvrácenost skrývající se pod povrchem spořádané středostavovské Británie a v samotných základech filmového umění. Filmový establishment byl pobouřen. Copak toto je dílo režiséra, který společně s Emericem Pressburgerem natočil takové skvosty světové kinematografie, jako byl Černý narcis (Black Narcissus, 1947) nebo Červené střevíčky (The Red Shoes, 1948)? Šmírák byl po zdrcujících kritikách stažen z kin a Powellova pověst se ocitla v troskách. Za mistrovské dílo byl snímek, který zničil Powellovu kariéru, označen až později. Svou sílu si toto v historii žánrového filmu přelomové dílo zachovalo dodnes.
Vysílání: 26.9., 22.25 hod., ČT art

14.9.2015 09:09:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek



Časopis 25 - sekce