zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nový divadelní festival v Kutné Hoře

Hubte trampy, serou v lese (A Studio Rubín)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Spolek Kulturní invaze zakládá nový divadelní festival v Kutné Hoře. Jeho první ročník proběhne 3. – 5. září 2015. Festival vzniká jako reakce na zabetonovanou situaci české festivalové scény, jako prostor, odrazový můstek a laboratoř pro nové a překvapivé divadelní nápady. Hojně využívá genia loci historického města Kutná Hora a jeho jedinečných architektonických půvabů: Jezuitské koleje (sídla Galerie Středočeského kraje - GASK), bývalého pivovaru v Sedlci a veřejných prostor v centru města.

Festival je zaměřen na novátorské a originální produkce z Česka a Slovenska a chystá také původní divadelní projekty: v letošním ročníku to bude site-specific o dějinách pivovaru v Sedlci, odehrávající se v areálu bývalého pivovaru (vzniká pod vedením režiséra Michala Háby) a storytellinegový projekt o básníku Jiřím Ortenovi "A nemysli si, že tě zradím", vznikajícím v týmu Barbory Schneiderové. Oba projekty vznikají na objednávku festivalu a budou na něm mít premiéru. Hned v prvním ročníku na festival zavítá legenda slovenské alternativní scény, režisér Blaho Uhlár a jeho bratislavské divadlo Stoka, které představí nejnovější práci: hořce absurdní grotesku Víťazstvo. Mladou generaci slovenské tvorby pak reprezentuje autorka a režisérka Silvia Vollmannová a její komedie Chlap(c)i. Novinku pražského Divadla X10, hru Sibylle Berg A teď: Svět! aneb Co je venku, do toho mi nic není, v režii Ewy Zembok, uvidí festivaloví diváci (vzdor názvu) ve skutečně exkluzivním plenérovém prostředí: na vodní scéně v zahradách GASKu.

Hned několik svých představení, od festivalových hitovek Othello is Black a Macbeth přes dětské představení Žábaci po čerstvou novinku Romeo a Julie uvede na festivalu mladý režisér Michal Hába se svými spolky Divadlo koňa a motora a Lächende bestien, který svými produkcemi razantně vstoupí do veřejného prostoru města. Reflexi (malo)měšťáctví a skrytý půvab konzervativní středoevropské kultury nabídnou Depresivní děti touží po penězích v nové autorské inscenaci Ludwig – Kýč je mrtev v režii Jakuba Čermáka. V rozlehlém areálu bývalého pivovaru v Sedlci, vyznačujícím se neopakovatelnou atmosférou, uvidíme osobitý ženský punkový kabaret režisérky Lucie Ferenzové a souboru Kolonie nazvaný Lovci a šovinistickou trampskou komedii Ondřeje Novotného Hubte trampy, serou v lese v režii Jana Friče a provedení A Studia Rubín.

Festival nabízí také dětská představení, hudební program a workshopy.
Jde o první ročník akce, jež chce založit novou kulturní tradici: v nejbližších ročních se festival hodlá rozšířit o alternativní divadelní produkce z blízkého zahraničí (Polsko, Maďarsko, Německo) a jeho hlavní devízou bude iniciování a (ko)produkce nových divadelních projektů.
Divadelní festival pořádá Kulturní invaze, z.s. Akce se koná pod záštitou města Kutná Hora a ve spolupráci s Galerií Středočeského kraje. Divadelní festival Kutná Hora se koná paralelně s tradičním literárním festivalem Ortenova Kutná Hora a obě akce vznikaly ve vzájemné spolupráci.

3.8.2015 13:07:55 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Jubilejní Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (vizuál)

Jubilejní 20. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (20. – 26. kv ...celý článek


Skončil rekordní 15. ročník festivalu DSB 2024

Zaměstnanci - Teatr Studio (Foto: Ivo Dvořák)

Od 17. do 28. května 2024 bylo Brno i v letošním roce středem divadelního světa. Mezinárodní festival Divadeln ...celý článek



Časopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Cesty víry: Lidický mučedník

Cesty víry: Lidický mučedník

Cesty víry: Lidický mučedník
Historik František Kolouch pátrá po pravdě o skutečné roli kněze Josefa Štembe celý článek

další články...