zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 36. týden

Z filmu Já, Natálie

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Noční filmový klub Anténa
Alegorie totalitní společnosti ztrácející pod vládou všemocného televizního magnáta poslední zbytky vlastní vůle. Vizuálně vytříbené argentinské sci-fi drama (2007). Hrají: R. Ferro, J. Cardinaliová, A. Urdapilleta, V. Bertucelliová a další. Scénář a režie Esteban Sapir (Ve španělském znění s titulky)
Alegorický příběh o boji dobra a zla. Zasněžené ztichlé město ovládá všemocný Pan televize. Všichni občané tráví volný čas sledováním jeho produkce a stravují se výhradně jeho univerzálním jídlem. Zbaveni schopnosti mluvit, zřídka mezi sebou komunikují. Panu televize ovšem taková podrobenost nestačí a rozvíjí nekalý plán na jejich úplné ovládnutí. Unese slavnou zpěvačku, jedinou známou majitelku Hlasu, již chce zneužít pro spuštění ničivého hypnotického vysílání. Propuštěný vynálezce a opravář televizí únos náhodou zahlédne a s pomocí syna Pana televize se dozví o jeho záměru a také o jediném způsobu, jak mu zabránit. Je třeba najít jiný Hlas, kterým se ukáže být slepý zpěvaččin syn, a vyhledat starou opuštěnou anténu schopnou chlapcova slova přenášet. Jedině tak by se zdařilo navrátit lidem ve městě jejich hlasy a ztracenou svobodu. Vynálezci a jeho pomocníkům je však v patách komando Pana televize v čele s šeredným Myším mužem, které má za úkol opovážlivce zničit.
Argentinec Esteban Sapir vzdává ve svém vizuálně vytříbeném snímku hold největším tvůrcům němého filmu a německého expresionismu zvlášť a svéráznou směsí pohádkových a antiutopických motivů vytváří zcela originální snímek s alarmujícím morálním poselstvím.
Vysílání: 02.9., 23.55 hod., ČT2.

Já, Natálie
Musíš si uvědomit, kdo jsi, a ne, jak vypadáš. Americký film (1969). Hrají: P. Dukeová, J. Farentino, M. Balsam, S. Jensová, N. Marchandová, P. Sterling, B. Balaban a další. Režie Fred Coe
Natalie Millerová (Patty Dukeová) bydlí s rodiči v Brooklynu a už odmala se trápí tím, že není krásná. Zdráhá se věřit, že vyroste do krásy (narozdíl od svých hezkých vrstevnic, které prý zoškliví) a život jí dá za pravdu. Je neustále ve stínu svých přitažlivějších spolužaček a kamarádek, ovšem hlavní přítěží je pouto domova a svazující péče milující rodiny. Natalie se rozhoduje přes odpor rodičů k radikálnímu kroku - odstěhuje se na Manhattan, do bohémského prostředí Greenwich Village. Najde si malý byt, práci servírky a seznámí se s pohledným sousedem Davidem (James Farentino), který se pokouší malovat. Jejich vztah nabírá na intenzitě, ale na jeho konci čeká poněkud trpké vystřízlivění… Snímek Já, Natálie (1969) vznikl v Hollywoodu v době zásadních společenských změn, jež teprve nesměle pronikaly do filmové tvorby. Natočil ho oceňovaný divadelní tvůrce Fred Coe (1914-1979), a i když se příběh dívčího dospívání a emancipace většinou drží zavedených klišé, pronikají do něho i realističtější prvky ve vykreslení umělecké bohémy i v prezentaci generační vzpoury, byť váhavě a opatrně. Přesvědčivost snímku pomáhá udržovat především herectví Patty Dukeové (držitelka Oscara a dalších ocenění za postavu postižené Helen Kellerové v Divotvůrkyni), která za svůj výkon dostala Zlatý glóbus. I v menších rolích se objevují někteří známí herci, např. Martin Balsam (strýc Harold), Elsa Lanchesterová (paní domácí) a Bob Balaban (perspektivní nápadník Morris). V epizodce vulgárního mladíka na parketu v tomto filmu debutoval Al Pacino.
Vysílání: 05.9., 10.10 hod., ČT2.

Formule!
Každý jejich závod připomíná jízdu na ostří nože. Americký film (2001). Hrají: S. Stallone, B. Reynolds, K. Pardue, S. Edwardsová, T. Schweiger, G. Gershonová a další. Režie Renny Harlin
Mimořádně nadaný mladý závodník Jimmy Bly jen těžko vzdoruje tlaku, který s sebou přináší nečekaně oslnivá kariéra nového favorita Velkých cen. Tvrdý majitel závodního automobilového týmu proto povolává zpět mezi své nejbližší spolupracovníky zkušeného Joea Tonta. Tento muž, který v životě již dobře poznal vítězství i prohry, má být mladému kolegovi oporou, krýt mu na okruhu záda a dovést jej až k titulu mistra světa. Jejich největším soupeřem je šampión Beau Brandenburg. Jimmy Bly mu nebezpečně šlape na paty, a také začal chodit s jeho bývalou dívkou. A s Joem Tontem má navíc nevyřízené účty v podobě nedávné nehody….
Hlavní roli v akčním dramatu ztvárnil zkušený Sylvestr Stallone, který je zároveň producentem a autorem scénáře. Režie filmu se ujal osvědčený hollywoodský tvůrce Renny Harlin (Smrtonosná past 2, Cliffhanger, Lovci myšlenek).
Vysílání: 07.9., 22.40 hod., ČT2.

Holka na hlídání
Scarlett Johanssonová v hlavní roli komedie o absurditách výchovy dětí ve světě newyorské smetánky (2007). Dále hrají: L. Linneyová, P. Giamatti, Ch. Evans, A. Keysová, N. Art, a další. Režie Shari Springer Bremanová a Robert Pulcini
Scarlett Johanssonová hraje Annie, čerstvou absolventku bez představy o budoucí kariéře, která vezme práci chůvy v bohaté rodině z New Yorku. Její školní znalosti z oboru antropologie překvapivě brzy najdou praktické uplatnění a Annie se pouští do studia nepochopitelných zvyků rodiny z lepších kruhů, které si v ničem nezadají s rituály domorodců z Afriky nebo Amazonie. Annie dostává pokojík přímo v obrovském bytě svých zaměstnavatelů a získává unikátní příležitost k pozorování. Předměty jejího zkoumání jsou nafoukaní pan a paní X (Paul Giamatti a Laura Linneyová) a jejich rozmazlený spratek. Výjimkou bude možná pohledný mladík (Chris Evans), kterého Annie potkává ve výtahu. Svěží komedii, která s nadhledem glosuje fenomén moderních chův pro rodiny z vyšší společnosti a z toho plynoucí rodinné konflikty, natočilo režisérské duo Shari Springerová Bermanová a Robert Pulcini, kteří na sebe upozornili výtečným snímkem Můj svět (American Splendor) o životě a díle komiksového autora Harveyho Pekara, za který byli nominováni na Oscara a získali desítky cen.
Vysílání: 08.9., 12.35 hod., ČT2.

Filmový klub Černá Dahlia
Dva detektivové tonou v bažině dekadence za zářivou fasádou továrny na sny. Americký film noir na motivy reálného případu vraždy, která šokovala Ameriku konce 40. let (2009). Hrají: J. Hartnett, S. Johanssonová, A. Eckhart, H. Swanková a další. Režie Brian De Palma (Premiéra)
Režisér Brian De Palma, podepsaný pod uznávanými hity jako Carrie, Zjizvená tvář, Neúplatní či Mission: Impossible, představuje do jisté míry solitéra v rámci amerického filmového průmyslu. Ačkoli se prosadil jako tvůrce vysokorozpočtových snímků, nikdy nerezignoval nejen na realizaci méně nákladných osobních snímků, ale ani v oblasti nákladných projektů se nevzdává své povahy experimentátora s filmovou formou. Snímek Černá Dahlia jednak potvrzuje De Palmovu fascinaci důmyslnými a realizačně náročnými kamerovými kompozicemi či jízdami, a současně jej lze vnímat jako hru s diváckými očekáváními, podobně jako v jeho předchozím thrilleru Femme Fatale. Tentokrát se režisér chopil adaptace románu Jamese Ellroye vystavěného na pozadí reálného případu nevyřešené sadistické vraždy, která šokovala a zároveň uchvátila Ameriku konce 40. let. Případ Černé Dahlie je zde ovšem pouhým vedlejším motivem v noirovém spletenci vztahů okolo dvou detektivů posedlých jeho vyřešením, kteří při pátrání po stopách zapadají hlouběji do dekadence a prohnilosti za zářivou fasádou Los Angeles. Hlavních rolí detektivů se zhostili Josh Hartnett a Aaron Eckhart, kterým v partech dvou protikladných osudových žen sekundují Scarlett Johanssonová a Hilary Swanková.
Vysílání: 08.9., 21.50 hod., ČT2.

Mary a Max
Nebýt normální je normální. Australský film, vyznamenaný hlavní cenou na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy (2008). Hlasy: T. Colletteová, P. S. Hoffman, B. Humphries, E. Bana, B. Whitmoreová, R. Geyerová a další. Scénář a režie Adam Elliot (V anglickém znění s titulky)
Mary Dinklová je osmiletá Australanka s vášní pro čokoládu a televizní seriál Noblíci. Cítí se osamělá, v hlavě se jí rojí spousta otázek a ona nemá koho se zeptat. Maminka Vera je kvůli své náklonnosti k sherry většinou nepoužitelná a tatínek Noel dává po práci přednost své zálibě ve vycpávání ptáků. Až jednoho dne Mary na poště vytrhne list z telefonního seznamu města New York, vybere si z něj jméno čtyřiačtyřicetiletého Maxe Horowitze, obézního ateistického žida trpícího Aspergerovým syndromem, a napíše mu dopis. Oba jsou tak zoufale sami, že jejich přátelství musí být navázáno přes půlku světa, ale možná právě proto je tak neobyčejné.
Režisér a výtvarník Adam Elliot získal v roce 2004 Oscara za krátký animovaný film Harvie Krumpet (2003). Ve svém prvním celovečerním snímku Mary a Max se inspiroval osudem svého dlouholetého přítele, který žije v New Yorku a trpí Aspergerovým syndromem. Film své postavy nijak nesoudí a nepřímo citlivě polemizuje se zjednodušujícím náhledem na různé duševní poruchy jako něco nenormálního, co musí být nutně léčeno. Jinakost chápe jako obohacující a konfrontuje mezi sebou to, jak na sebe samé i na sebe navzájem nahlížejí různí lidé. Originální snímek se stal hitem na světových filmových festivalech a z prestižního Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Annecy si odnesl hlavní cenu. Hlasy hlavním postavám propůjčili známí herci Phillip Seymour Hoffman, Toni Colletteová a Eric Bana.
Vysílání: 03.9., 23.30 hod., ČT art.

Kino Art Rozchod Nadera a Simin
Strhující manželské drama o slepých uličkách předsudků a striktního právního systému. Íránský vítěz festivalu Berlinale byl následně oceněn desítkami cen, včetně Oscara a Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film (2011). Hrají: L. Hatamiová, P. Moaadi, S. Hosseini, S. Bayatová a další. Režie Asghar Farhadi ((Premiéra - V perském znění s titulky)
Manželská dvojice, Nader a Simin, čelí životnímu rozhodnutí, které ovlivní nejen jejich vztah, ale především budoucnost dcery Termeh. Jedině pokud odejdou z Iránu, zajistí jí svobodný život. Nader ale odmítá opustit vážně nemocného otce. A tak Simin nezbývá, než požádat o rozvod. Jedinou zbraní matky a manželky v iránské společnosti je vyčkávat. Jenže Nader, který se má náhle sám starat o dceru i otce, selhává a zaplétá se do problémů, které končí až u soudce. Co mělo být jen zkouškou jejich vztahu se brzy prohloubí v opravdové drama. Íránský režisér Asghar Farhadi se do povědomí mezinárodních diváků zapsal již svým předchozím snímkem O Elly, který mu v roce 2009 vynesl cenu za režii na festivalu Berlinale. Také v novém filmu se mu podařilo obejít nechvalně známou íránskou cenzuru a politické tlaky tím, že natočil zdánlivě obyčejný každodenní příběh. Ovšem prostřednictvím pečlivě rozvedené centrální dramatické situace současně předkládá morálně vypjatou reflexi neduhů soudobé íránské společnosti. Díky úspěchu předchozího snímku si Farhadi mohl dovolit natáčet Rozchod Nadera a Simin bez potřeby žádat o vládní podporu stran financování snímku. Výsledný film byl pozvaný do hlavní soutěže festivalu Berlinale, kde se setkal s nadšeným přijetím a vyhrál hlavní cenu Zlatého medvěda a také Stříbrného medvěda jako ocenění pro všechny herce v komorním hereckém obsazení. V následujících měsících navštívil snímek desítky dalších mezinárodních přehlídek a v řadě zemí byl zakoupen i do distribuce. Již tak velké renomé filmu ještě umocnilo, když v roce 2012 získal Zlatý glóbus a následně také Oscara pro nejlepší cizojazyčný film.
Vysílání: 08.9., 20.50 hod., ČT art.

2.9.2013 15:09:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Den vzniku samostatného československého státu

František Ladislav Rieger

František Ladislav Rieger
Básník, právník, vlastenec a zakladatel české moderní politiky. Dokumentární port ...celý článek


Výtvarné tipy 44. týden

Ruce, kruh a hlína

Ruce, kruh a hlína
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připrav ...celý článek


Filmové tipy 44. týden

Balada o pilotovi

Balada o pilotovi
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s ...celý článek


Komedie Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky
Je těžké být šťastný? Sally Hawkinsová v hlavní roli britské komedie Mikea Leigha, nominovan ...celý článek


Hovory s TGM

Hovory s TGM

Hovory s TGM
Jedno neobyčejné setkání dvou ikon první republiky – podle knihy Karla Čapka (2018). V r ...celý článek


Filmové tipy 45. týden

Paris a Helena

Já, Lactobacillus
Příběh „zázračné bakterie“, která léčí, konzervuje a zároveň zušlechťuje mléč ...celý článek


Výtvarné tipy 45. týden

Renoir a dívka s modrou stuhou

Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur ...celý článek


Velikáni filmu... Ewan McGregor

Mělký hrob

Mělký hrob
Mezi přáteli se na nějakou tu mrtvolu nehledí. Cenami ověnčený režijní debut Dannyho Boylea, kte ...celý článek


Literární tipy 45. týden

Alenka v říší divů Lewise Carrolla

Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R ...celý článek


Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček

Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F ...celý článek


Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina

Přebytečný člověk

Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné ...celý článek



Časopis 44 - sekce

HUDBA

Jana Koubková výročí

Intimní portrét Jany K.

Intimní portrét Jany K.
Legendární jazzová zpěvačka Jana Koubková oslaví za dva dny osmdesáté narozeniny. D celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Musica Florea sahá opět po romantismu

Dirigent Marek Štryncl

Na posledním říjnovém koncertu orchestru Musica Florea zazní vůbec nejslavnější dílo Bedřicha Smetany, Má vlas celý článek

další články...