Národní soutěž muzeí Gloria musaealis 2012
autor: archiv
zvětšit obrázekNárodní soutěž muzeí Gloria musaealis, jejímiž pořadateli jsou Asociace muzeí a galerií a Ministerstvo kultury ČR a jejímž smyslem je upozornit veřejnost na práci muzeí a galerií při ochraně a využívání kulturního dědictví, vstoupila v roce 2012 do svého jedenáctého ročníku.
Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních sekcích a v letošním ročníku se do ní přihlásilo přes padesát muzeí a galerií z celé republiky s více než sedmdesátkou projektů.
V první kategorii - Muzejní výstava roku 2012 - získala cenu nově zpřístupněná přírodovědná expozice Vlastivědného muzea v Olomouci s názvem "Příroda Olomouckého kraje".
V její první části je představena geologická stavba regionu, ve druhé části je pak vytvořeno deset scénických obrazů, které názorným a pro návštěvníky přitažlivým způsobem ukazují rostliny a živočichy různých krajinných typů, včetně jejich zvukových projevů. Expozice je vybavena vhodně umístěnými a promyšlenými interaktivními prvky, audiovizuální technikou a díky základním popiskům v Braillově písmu je uzpůsobena i zrakově handicapovaným návštěvníkům.
Na druhém místě skončila Galerie výtvarného umění v Ostravě s výstavou "Jan Zrzavý - Božská hra", která probíhala od prosince 2012 do dubna tohoto roku a jako třetí se umístilo Prácheňské muzeum v Písku za stálou expozici Památník města Protivína.
Gloria musaealis za Muzejní publikaci připadla Západočeskému muzeu v Plzni a Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze za katalog k výstavě o dějinách českého sklářství "Z Nového Světa do celého světa - 300 let harrachovského skla". Oceněny byla dále publikace Muzea města Brna "Mies v Brně. Vila Tugenhat" a katalog k výstavě Západočeské galerie v Plzni "Rytmy+ pohyb +světlo. Impulsy futurismu v českém umění".
Jako nejlepší Muzejní počin roku 2012 byl cenou Gloria musaealis odměněn projekt "Rekonstrukce Historické výstavní budovy a expozice Slezsko" Slezského zemského muzea v Opavě. Úspěšní byli opět Západočeši - tentokrát Západočeské muzeum v Plzni s projektem "Revitalizace bývalého františkánského kláštera a zřízení Muzea církevního umění plzeňské diecéze" a na třetí příčce skončili Jihočeši s projektem "Revitalizace Muzea Jindřichohradecka".
Mimoto udělil Český výbor ICOM cenu Památníku Lidice za stálou expozici uměleckých děl "Lidická sbírka".
Z výsledků je patrný již trvalý trend, kdy se v muzeologii a výstavnictví prosazují díky moderním přístupům flexibilnější regionální a menší instituce oproti velkým a oficiálním v metropoli.
Vyhlášení vítězů proběhlo v polovině května a oceněné expozice jsou tak skvělou aktuální pozvánkou pro prázdninové cesty za poznáním.
Časopis 44 - rubriky
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Silný příběh Milena na prknech MdMB
Městské divadlo Mladá Boleslav jako druhou premiéru letošní sezony uvede příběh Milena z pera oceňovaného scen celý článek
HUDBA
Hudební tipy 45. týden
Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will celý článek
OPERA/ TANEC
Juniorský balet NdB představuje původní choreografie
Juniorský soubor Baletu NdB uvádí v divadle Reduta program s názvem Balet NdB2: Silent Woods / Capriccio / For celý článek